Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ka mbaruar evolucioni njerzor...? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ka mbaruar evolucioni njerzor...? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ka mbaruar evolucioni njerzor...?

Shko poshtë

A ka mbaruar evolucioni njerzor...? Empty A ka mbaruar evolucioni njerzor...?

Mesazh nga Anakonda Fri 22 Jun 2012 - 5:06

A ka mbaruar evolucioni njerzor...?


A ka mbaruar evolucioni njerzor...? Evolucion


Meshkujt bëhen baballarë në moshë shumë të re dhe kështu ka shumë pak“mutacione” në ADN
“Evolucioni
human ka mbaruar”. Për shekuj me radhë shkencëtarët dhe shkrimtarët e
fantashkencës kanë kërkuar të gjejnë një identikit të “Njerit të së
ardhmes”, duke e imagjinuar atë si superhero, ose si një ‘skllav’ të
teknologjisë që do ta lejonin të jetonte pa lëvizuar një muskul, duke
përdorur telekomanda
të vëna në lëvizje nga forca e mendimit.

Por,
teoria e fundit është më e thjeshtë: Njeriu i së ardhmes nuk do të jetë
më i ndryshëm se ai i sotmi, sepse forcat që ushqheqin evolucionin,
shkaqet natyrore dhe mutacionet genetike, duket se janë gati të
ezauruara. Në këtë përfundim ka mbërritur një studim i fundit i
“University College” në Londër.

Profesor Steve Jones, thotë se
janë tre motive për të cilat nuk regjistrohen më mutacione të
rëndësishme genetike: në pjesën më të madhe të historisë së njeriut,
kushtet e jetës ishin kaq të vështira në tokë, sa seleksionimi natyral
ka qenë shumë i fortë, ndërsa sot, progresi teknoligjik ka bërë të vetën
dhe shumë gjera janë thjeshtësuar në aspektin e jetës e njëkohësisht ka
rënë rezistenca.

Pastaj në erën e globalizimit, popujut e ndarë
nga pjesa tjetër e botës gati nuk ekzistojnë më. Faktor i tretë, më i
diskutuari në studimin e fundit, është fakti se gjithmonë e më pak ka
meshkuj që bëhen baballarë në moshë të avancuar.

“Tek meshkujt,
numri i ndarjes së qelizave të nevojshme për të arritur nga një
spermatogjen deri në formimin e një spermatozoidi të pjekur rritet me
kalimin e viteve. Herë pas here kur ka një ndarje ka mundësi që të
ndodhin gabime gjenetike.
Për
një mashkull 29-vjeç janë verifikuar rreth 300 ndarje mes spermës së
krijuar dhe asaj që kalon tek fëmija: cdo ndarje krijon një mundësi për
gabime, mutacione ose ovolucione”- shpjegon kërkuesi, duke theksuar se
pikërisht kjo gjë ul mundësinë për ndryshime gjenetike tek fëmijët.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi