Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je. People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je.

Shko poshtë

A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je. Empty A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je.

Mesazh nga Emona prej Fri 6 Jul 2012 - 0:21

A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je. Gigantopithecus_with_homo_erectus

Nje ekip nga mbreteria e Bashkuar dhe Zvicra do te perdore testimin e ADN-se per te hetuar origjinen e mbetjeve qe jane deklaruar te kene qene nje forme 'Yeti' apo 'Bigfoot'.

Projekti do te ekzaminojne qime, kocka, dhe materiale te tjera te mbledhura nga nje biolog Zvicerian.

Shume kultura kane legjenda te lidhura me krijesa me qime, humanoide qe vertiten neper pyje. Megjithate nuk ka patur asnje te dhene konkrete qe keto krijesa kane ekzistuar vertet, pervec deklaratave te njerezve qe pretendojne qe i kane pare.

Edhe materiali qe deklarohet te jete prej ketyre krijesave nuk ka qene asnjehere subjekt i teknikave moderne te shkences.

"Eshte nje zone ne te cilen cdo akademi serioz do te futem pak me skepticizem dhe me dritherime... Eshte nje fushe e mbushur me raportime eksentrike." - tha profesor Bryan Sykes nga Universiteti i Oksfordit.

Kerkuesit do te bejne nje afrim sistematik dhe do te vene ne pune pajisjet me te avancuara ne fushen e testimeve gjenetike.

"Ne fakt jane bere me pare testime ne 'Yeti'-t e dyshuar dhe gjera te tjera, por qe atehere teknikat e testimit, e sidomos te testimit te flokeve (qimeve ne kete rast) jane permiresuar shume per shkak te ecurise se shkences." - tha gjenetisti i Oksfordit.

Testimet moderne mund te japin disa pergjigje me te mira.

Profesor Sykes eshte duke e drejtuar kete prjekt me Michael Sartori, drejtor te Lausanne Museum of Zoology.

'Eyewitness reports', nje ekspedite e vitit 1951 ne Malin Everest u kthye me fotografi te gjurmeve gjigande ne debore, duke nisur keshtu spekulimet ne lidhje me krijesa gjigande ne Himalaja, te cilat nuk ishin te njohura nga shkenca.

Qe atehere, shume raportime te tjera te deshmitareve te ketyre krijesave jane shfaqur nga ane te largeta te botes.

Keto bisha humanoide jane te njohura si 'Yeti' apo 'Migoi' ne himalaja, 'Bigfoot' apo 'Sasquatch' ne Ameriken Veriore, dhe kane edhe shume emra te tjere neper vende te ndryshme.

Testet e bera deri tani kane arritur ne rezultatet se ne fakt mbetjet e ekzaminuara kane qene njerezore.

Projekti do te fokusohet ne nje arkive mbetjesh qe mbahen tek muzeu Lausanne e qe u mblodhen nga Bernard Heuvelmans, nje biolog qe investigoi shfaqjet e Yetit qe ne vitin 1950 dhe deri ne vdekjen e tij ne vitin 2001.

Edhe nga institucione te tjera apo individe do te kerkohet qe te degojne detaje nga cdo material i mundshem qe mund te jete i Yetit.

"Ne dy vitet e fundit eshte bere e qarte qe ka patur nje perzierje te konsiderueshme ndermjet Homosapiens dhe Neandertal... rreth 2% deri ne 4% e ADN-se te secilit individ ne Europe eshte Neandertal," - tha ai.

Nderkohe qe mendimet e njerezve jane te ndara. Ka nga ata q e konsiderojne nje humbje kohe dhe shpenzim te kote te parave pasi nuk e konsiderojne kete subjekt te vlefshem per hetime serioze shkencore. Ndersa ka te tjere qe shpresojne qe te zblohet vertet dicka interesante nga kjo.

Kur e pyetem per shanset qe kishte projekti per te qene i suksesshem, Profesor Sykes tha: "Pergjigja eshte qe sigurisht qe une nuk e di."

"Eshte e mundur ose e pamundur, por pa e ekzaminuar ne nuk do ta dime nje gje te tille."/info/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je. Empty Re: A ekziston vertet krijesa "Yeti"? Jane duke u bere studime ADN-je.

Mesazh nga Anakonda prej Mon 1 Oct 2012 - 18:08

Aaapapapap e kjo krijes me na ekzistu na mori lumi ne tjerve..

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 24
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi