Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Humanizmi i harruar tek shqiptaret People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Humanizmi i harruar tek shqiptaret People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Humanizmi i harruar tek shqiptaret

2 posters

Shko poshtë

Humanizmi i harruar tek shqiptaret Empty Humanizmi i harruar tek shqiptaret

Mesazh nga WebMaster Sun 12 Aug 2012 - 8:29

Humanizmi i harruar tek shqiptaret Kontribut-300x226Taulant CapaAnetar i grupit nismetar te Partise Civile
Humanizmi eshte vlera me e madhe e nje individi, apo nje grupimi ndaj nje rasti ne nevoje, eshte vlera me e rendesishme e solidarizmit, sensibilizimin,socializimit dhe mireqenies e nje shoqerie per t’i sherbyer njeri – tjetrit. Fatkeqesisht rendesisa dhe vlera e humanizmit ne Shqiperi eshte keqperdorur, dhe me pas eshte keq interpretuar dhe paragjykuar nga te tjeret. Qytetaret shqiptar kane shume nevoje ne sensibilizimin e solidaritetit human, me qellim qe t’i rikthejme ndjesine e nderveprimit psikologjik dhe praktik fushatave te bamiresise ne shenje humanizmi shpirteror. Partia Civile ishte ajo e cila na dha mundesine gjithesecilit nga ne te kuptojme nga afer rendesine dhe vleren e humanizmit shoqeror ndaj nje rasti te caktuar ne nevoje. Te gjashte grupet e ndara nga Partia Civile ndermoren detyren e bordit per te gjetur nje rast konkret ne nevoje, qe gjithesecili nga grupet te grumbulloj te dhena monetare apo material per t’I sherbyer nje rasti te caktuar ne nevoje. Sfida ishte e fokusuar se si ne do te gjenim rastet konkrete ne nevoje, se si ne te sensibilizonim publikun lidhur me humanizmin, si te mblidhnim te dhenat monetare apo materiale dhe cili nga keto 6 grupe do te arrinte te mblidhte buxhetin me te madh per rastin e tij, ku dhe do te shpallej grupi fitues me qellim nxitjen e nje motivimi me te madh te nje pune me intentesive te gjithesecilit. Partia Civile pervec perballjes me te gjitha keto sfida brenda sfides, poashtu na dha mundesine te solidarizohemi me semundjet e renda shendeteresore, me familjet e varfera dhe me kushtet e tmershme te ambienteve te spitaleve tona si dhe neglizhenca e institucioneve perkatese ndaj rasteve ne nevoje. Pasi gjetem rastin, emocioni ishte shume i madh diten e pare, kur familja dhe femija i semure buzeqeshen me lot ne sy, kur ne i treguam qe ne po ndermarrim nje nisem per t’ju ardhur ne ndihme pas mbledhjes se kontributeve per nje jave te tere. Rasti kontret ishte Malvin Stokaj I cili vinte nga nje familje e varfer nga Shkodra, i shtruar ne spitalin Nene Tereza ne Tirane, i cili gjendej ne gjendje kritike per jeten nga semundja e leocemise dhe diabetit. Prinderit e tij prej kohesh kishin dale publikisht per te kerkuar ndihme per te shpetuar djalin e tyre 13 vjecar, por insitiucionet perkatese kishin bere nje vesh shurdher, nje sy mbyllur. Nga veshteresia e shendetit te Malvinit dhe gjendja e rende ekonomike e familjes se tyre na nxiti dhe motivoi akoma me shume qe ne te punojme dhe veproj me fort. Pervec rastit te Malvinit ishin dhe pese raste te tjera ne nevoje per t’ju ardhur ne ndihme, Griselda Shameti, Anxhelo Xhahollari pot e dy ne nej gjendje te rrende shendetetesore nga semundja e leucemise, rasti I katert ishte per femijet jetim, poashtu dhe rasti I femijeve te prekur nga familjet me gjakmarrje si dhe rasti I fundit per femijet nga familjet tejmase te varfera shqiptare. Te gjashte grupet u perqendurar me vullnetin me te madh duke kerkuar ne mekanizma te ndryshem per mbledhjen e fondeve duke filluar nga tereni me qytetaret, institucionet fetare, bizneset etj. Per hi rte impenjimit vetjak shpirteror te gjithesecilit individ te grupeve, punes intensive dhe strategjise se terenit u arrit nje shume e madhe, shume kjo e cila me transparencen me te madhe ju nda dhe dorezua rasteve ne nevoje dhe familjeve te tyre. Kjo veper humanizmi lumturoi jashtmase rastet ne nevoje dhe familjaret e tyre, beri qe at ate thyejne pesimizmin e krijuar prej kohesh duke menduar se ne kete vend nuk ka nje shtet – sherbimi, por kuptuan qe ka njerez dhe organizma reale qe mendojne dhe veprojne per ata. Partia Civile per rreth nje jave pune, mblodhi dhe dorezoi rreth 500 000 lek te reja per rastet ne nevoje, si dhe veshembathje, ushqime, ilace dhe lodra per te permisuar gjendjen shendetesore dhe shpirterore per keto raste ne fjale dhe familjet e tyre, ndaj dhe humanizmi eshte kontributi me I vlefshem dhe gjitheperfshires qe mund te realizosh Brenda nje rasti apo komuniteti te caktuar.


Po per juve
C'fare eshte humanizmi? C'fare qellimi ka?
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Humanizmi i harruar tek shqiptaret Empty Re: Humanizmi i harruar tek shqiptaret

Mesazh nga Anakonda Fri 9 Nov 2012 - 1:00

dikur shqiptaret kan qen human ndersa sot gjithsecili po perpiqet te fitoje per veten e vet askujt spo i bie ndermend per te ndihmuar te tjeter;kan ndryshuar shum njerzit sot gjithsecili po shikon punen e tij sot gjithsecili po perpiqet te fitoj me shum per veten;jan ne hasmeri e ne sherr vllai me vlllain e jo me me ato njerez qe as nuk i njeh fare

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi