Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´?

2 posters

Shko poshtë

Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´? Empty Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´?

Mesazh nga mister.albania Fri 12 Oct 2012 - 5:06

Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerëzit me dy fytyra për rreth jush ia shesin apo më mirë te themi ia huazojnë shpirtin “dreqit” në mënyrë që para njerëzve të paraqitën dhe kinse të tregtojnë dhe blejnë mallra të shtrenjta, vetura luksoze, janë në shoqëri me femra bukuroshe, e me siguri njeriu duhet të mendoj dhe ketë logjikë për këtë se çfarë jete kanë dhe bëjnë ky lloj njerëzish në realitet".


Shumë herë duke menduar për natyrën njerëzore dhe personalitetin e tyre, unë shpesh herë ndalem tek një fenomen qe mendojë se në masë të madhe e kanë te gjithë njerëzit, pra mendojë se në raste të caktuara të gjithë njerëzit janë hipokrit!

-E dimë se çfarë është hipokrizia, pra vjen nga fjala greke shtirje!

Hipokrit: Që shtiret sikur është i mirë, i virtytshëm e i dashur, me qëllim që të gënjejë të tjerët; që mban qëndrim me dy faqe, shtirak, shtinjak; që nuk i shpreh haptas ndjenjat, bindjet ose qëllimet e vërteta.

-Hipokrizi mund të thuhet në rast se një person është hipokrit kur veprimet e tij kundërshtojnë besimet e brendshme dhe qëndrimet e pohimeve të tij apo anasjelltas, pra kemi të bëjmë me njerëz që duan të manipulojnë me të tjerët për të krijuar një figurë pozitive tek ata, për një interes të caktuar!

Hipokrizi: Të qenët hipokrit, vesi i atij që mban qëndrim me dy faqe; fjalë, sjellje a diçka tjetër e rreme, që synon të mashtrojë të tjerët.

-Për këtë kategori njerëzish një gjë është e sigurt: përfitimi në mënyra të ndryshme, mënyra të cilat nuk përkojnë me moralin, se për këtë ata edhe shtrembërojnë të vërtetën dhe mundohen të përshtatën sa për sy e faqe!

Hipokrizia është veprimi dënues apo thirrje për dënim e një personi tjetër kur qortuesi është fajtor i veprimit për të cilin ai kërkon që i padituri (i akuzuari) të dënohet. Hipokrizia është shtirja e një njeriu që pohon se zotëron cilësi, (virtyte, morale, besime, parime,) mendime apo ndjenja që në të vërtetë nuk i ka.

Një njeri është hipokrit kur veprimet e tij kundërshtojnë besimet e brendshme dhe pohimet e tij apo anasjelltas.

Hipokrizia përdor manipulimin e njerëzve të tjerë apo mbajtjen e një figure pozitive të

vetvetes tek të tjerët apo për vetveten.

Në psikologji, sjellja hipokrite lidhet ngushtë me gabimin cilësues themeltar: njerëzit anojnë ti shpjegojnë veprimet e tyre sipas rrethanës në të cilën ndodhën, duke çuar në gjykimin e të tjerëve e ndërkohë në përligjjen apo (justifikimin) e veprimeve të tyre.

Po ashtu, te disa njerëz në të vërtetë vërejnë se kanë një karakter të sëmurë të cilin e prezantojnë tek njerëz tjerë.

Kjo quhet projeksion psikologjik.


Hipokrizia është veprimi apo gjendja e të pamohuarit e të qenurit më i mirë se dikush apo të ketë ndjenja apo besime të cilat një njeri nuk i ka.

Hipokrizia më së miri mund të hetohet tek njerëzit e ultë. Kur ti je për çdo ditë me ta dhe përcjellë ato krijesa si ato mundohen të paraqiten në formën me të mirë, mundohen të përdorin fjalor, fjalor me të cilin kur ti do dëgjosh do të të duket se ke te besh me parazitë të rrezikshëm apo më mire të themi me insekte të pa zhvillueme dhe me këtë mund t'i definosh si dyfytyrësha edhe pse ndoshta ky emërtim është shumë i butë për këta tipa njerëzish e që ne ditët bashkëkohore si duket shtohen apo më mirë të themi rriten në sasi.

Të gjithë qeniet njerëzore duhet pranuar kanë pak në shpirt hipokrizinë apo të themi simulimin e kjo është krejt pasojë e rrethit ku jetojmë dhe se ky rreth kërkon këtë nga ne e ne jemi ata të cilët e servojmë.

Por është shumë e rrezikshme kur hipokrizia si në ditët e sotme te shumë qenie njerëzore ka kaluar në mënyrë të jetesës.

Çka mendoni ju me këtë?

Mirëpo është interesant të dihet se si reagojnë hipokritët kur shohin dyfytyrësitë e të tjerëve apo të themi këta dyfytyrëshat tanë kur takohen me hipokritet tjerë, kur ata fillojnë edhe këtyre tua bëjnë jetën banale?

“Kthehuni nga vetvetja, kthehuni rreth vetvetes, shikoni se si njerëzit me dy fytyra për rreth jush ia shesin apo më mirë te themi ia huazojnë shpirtin “dreqit” në mënyrë që para njerëzve të paraqitën dhe kinse të tregtojnë dhe blejnë mallra të shtrenjta, vetura luksoze, janë në shoqëri me femra bukuroshe, e me siguri njeriu duhet të mendoj dhe ketë logjikë për këtë se çfarë jete kanë dhe bëjnë ky lloj njerëzish në realitet".

O njerëz me dy fytyra mos t'i quajmë hipokrit kthehuni nga vetvetja, kjo është rruga më e drejtë dhe më e ndershme, kjo është ajo çka na mban në jetë sepse dyfytyrësia apo hipokrizia na ndan, na benë jo njerëz.

Mendohuni pakëz dhe logjikoni me atë mendjen e juaj të sëmurë se në rrethin tuaj shumica e njerëzve jetojnë jetë të lumtur, as një burrë nuk mashtron gruan e tij, asnjë grua nuk luan me nderin e burrit, edhe këta pra bëjnë jetë, asnjë nuk pretendon se është ai i cili do jetë shpëtimtari i atyre që e rrethojnë por do jetë një prej atyre që do jetoj jetën së bashku me ta.

Por ju jeni ata që jeni kundër këtyre e ju duket se këta janë ata që jeni ju!

Këta janë të sinqertë, këta janë të njerëzishëm, por ku jeni ju???....

Mendoj se ky lloj i njerëzve apo më mire tu them qenieve njerëzore është rreziku permanent për një shoqëri njerëzore.

Duhet të risocializohen këta se përndryshe shoqëria njerëzore do ta ketë të vështirë po që se këta rekrutojnë në radhët e tyre elemente të reja të rrezikshme për shoqërinë normale njerëzore.
Burimi Sokol Demaku
mister.albania
mister.albania
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 1079
Anëtarësuar Anëtarësuar : 15/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´? Empty Re: Hipokrizia ;Cka mendoni per njerezit hipokrit´?

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Oct 2012 - 4:14

Nuk ka njeri ne ket bot qe sesht i/e rrehtuar nga hipokritet;kjo gje na ben qe tkemi kujdes edhe te mendohemi ne lidhje se chipokrit ka kjo bot...hipokrit mendoj se esht ai person qe Hipokrizia është veprimi apo gjendja e të pamohuarit e të qenurit më i
mirë se dikush apo të ketë ndjenja apo besime të cilat një njeri nuk i
ka.hipokrit jan ata njerez qe mendojn se mund tndjem keqardhje per ta..jan njerzit fallco ata qe tmarrin dicka edhe tulen e sprulen per dicka...

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi