Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mishi ne kohe krize People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mishi ne kohe krize People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mishi ne kohe krize

5 posters

Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 9:38

Mishi ne kohe krize Kategoria_edukimi_kuzhina_-mishi-pula-e-pjekur

Foto: Pule e pjekur

Mishi është një ndër artikujt ushqimorë të cilët rëndojnë më shumë
buxhetin e familjes, por është ushqim bazë i domosdoshëm për sigurimin e
vitaminave B dhe proteinave në dietë.

Vitamina B12 është vitaminë që mund të sigurohet vetëm nga ushqimet shtazore: mishi, peshku, bulmeti etj.

Pakësimi i konsumit të mishit nga popullsia lejon ushqyerjen e më
shumë njerëzve me të njëjtën sasi toke bujqësore dhe është diçka që
këshillohet si një përshtatje ndaj pikut të naftës.

Ka njerëz të cilët mund të bëhen vegjetarianë, por ka të tjerë për të cilët kjo nuk është e mundur.

Shtrohet pyetja: Cilat janë kafshët që konsumohen sot në botë ?

Mishrat kryesorë që konsumohen në Europë janë viçi, zogjtë, gici, peshku, lepuri etj.

Burime jo të zakonshme proteine shtazore por që në kuzhina të ndryshme në botë njihen dhe konsumohen janë:

-gomari, kali, bretkosat, gjarpri, breshkat etj. 8
vendet më konsumuese të kalit konsumojnë 4.7 milionë kuaj në vit.
Konsumohet në Europë, Azinë Qendrore, Amerikën Jugore etj. Mishi i
gomarit gatuhet dhe në Shqipëri, psh. në një ndër lokalet e rrethit të
Fierit, pasi marinohet disa orë sepse është mish i fortë.

- macet, qentë. Në disa vende të botës macet janë
konsumuar në kohëra lufte ose varfërie, kurse në disa kultura të tjera
besohet se mishi i maces sjell fat dhe shëndet dhe kanë metoda
tradicionale të përpunimit të saj. Macet konsumohen në Zvicër, Peru. Në
Japoni konsumohej deri në shekullin e 19-të. Qeni konsumohet në Zvicër,
Kinë, Vietnam, Filipine dhe Kore. Qeni është përdorur si burim ushqimi
gjatë periudhave të urisë.

-Insektet: Ngrënja e insekteve nga njerëzit është e
zakonshme në Amerikën e Veriut, Amerikën Qendrore dhe Amerikën Jugore;
Afrikë, Azi, Lindje të Mesme, Australi dhe Zelandë të Re. Mbi 1000 lloje
insektesh konsumohen nga 80% e popujve të botës. Por në disa kultura
ngrënja e insekteve është e pazakonshme madje dhe tabu. Skeleti i shumë
insekteve është i fortë dhe i patretshëm, vlera ushqimore e tyre e
pakët. Sot konsumimi i insekteve është i rrallë në vendet e zhvilluara,
por ato mbeten një ushqim popullor në shumë vende në zhvillim.

Disa nga insektet dhe araknidet që hahen sot në botë janë: bulkthi,
gjinkalla, karkaleci, larvat e brumbujve, milingonat, larvat e
fluturave, akrepat, njëqindkëmbshat, merimanga tarantula, kërmilli.

Mishi ne kohe krize Kategoria_edukimi_kuzhina_mishi-akrepa-ne-hell

Foto: Akrepa në hell, Peking, Kinë.

Mishi ne kohe krize Kategoria_edukimi_kuzhina_-mishi-gjinkallat

Foto: Gjinkalla të skuqura (me salce).

Mishi ne kohe krize Kategoria_edukimi_kuzhina_mishi-karkaleca-te-skuqur
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:45

s at emir eketo akrepat,, 213444 213444 213444 213444 213444
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 9:49

Po zogj a ka ketu ... je farewww je farewww
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Aristogata Thu 8 Nov 2012 - 9:50

hani fasule se jan edhe mish edhe gjell hahahaha
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 9:50

Hahahaha fasulia ben dem ori hahahaha Mishi ne kohe krize 1644352394
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:52

il conte shkruajti:Po zogj a ka ketu ... je farewww je farewww
po il conte ka?? chery
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 9:53

hahahaha ja ti sjell un nje kemi ne e kemi per mall ate qe kemi hahaha Mishi ne kohe krize 1216948614
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:53

Aristogata shkruajti:hani fasule se jan edhe mish edhe gjell hahahaha
shqipatri vdes per fasule,,, juhjjjjj je farewww je farewww je farewww :p
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 9:54

Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:54

KleaLove shkruajti:hahahaha ja ti sjell un nje kemi ne e kemi per mall ate qe kemi hahaha Mishi ne kohe krize 1216948614
sille ta shqyej,,, [QeSh] [QeSh] [QeSh] [QeSh] Mishi ne kohe krize 426788 lool
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:55

il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 9:56

Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p

Kush moj .. puplat.... pse te kane dale ty puplat... je farewww [QeSh] [QeSh] [QeSh]
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 9:58

il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p

Kush moj .. puplat.... pse te kane dale ty puplat... je farewww [QeSh] [QeSh] [QeSh]
karfica e flokeve,,, haha
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 9:59

Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p

Kush moj .. puplat.... pse te kane dale ty puplat... je farewww [QeSh] [QeSh] [QeSh]
karfica e flokeve,,, haha

Po karficen ta heq une dhe te haj pastaj.. po kam hallin e puplave je farewww je farewww je farewww
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 9:59

Arabela shkruajti:
KleaLove shkruajti:hahahaha ja ti sjell un nje kemi ne e kemi per mall ate qe kemi hahaha Mishi ne kohe krize 1216948614
sille ta shqyej,,, Mishi ne kohe krize 398758 Mishi ne kohe krize 398758 Mishi ne kohe krize 398758 Mishi ne kohe krize 398758 Mishi ne kohe krize 426788 Mishi ne kohe krize 2387276743

hahahahahahahahahahahahahaha o zot sa kam qeshur Mishi ne kohe krize 1644352394
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 10:01

Mishi ne kohe krize 1331805224174

Ja ku i ke conte hahahaha
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 10:04

Kushe .. mbaje Arabelen ..se e paska seriozisht kjo .. do te me haje .. te me shqyeje... je farewww je farewww
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 10:07

Hahahaha kushe nese ja del pse jo ore hahaha Mishi ne kohe krize 1644352394
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 10:11

il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p

Kush moj .. puplat.... pse te kane dale ty puplat... je farewww [QeSh] [QeSh] [QeSh]
karfica e flokeve,,, haha

Po karficen ta heq une dhe te haj pastaj.. po kam hallin e puplave je farewww je farewww je farewww
Happy Happy Happy Happy Happy Happy Happy Happy kizz
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Arabela Thu 8 Nov 2012 - 10:12

il conte shkruajti:Kushe .. mbaje Arabelen ..se e paska seriozisht kjo .. do te me haje .. te me shqyeje... je farewww je farewww
lool lool lool akulloree akulloree akulloree akulloree
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 29

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga WebMaster Thu 8 Nov 2012 - 10:12

Hahahahahahahahaha e bem temen lemsh Mishi ne kohe krize 1216948614
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga il conte Thu 8 Nov 2012 - 10:13

Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:
Arabela shkruajti:
il conte shkruajti:Dua nje arabel .. a ka ketu... je farewww je farewww

Do ta ha me gjithe pupla... [QeSh] [QeSh]
te ngelt ne gryke,, je farewww je farewww je farewww je farewww :p

Kush moj .. puplat.... pse te kane dale ty puplat... je farewww [QeSh] [QeSh] [QeSh]
karfica e flokeve,,, haha

Po karficen ta heq une dhe te haj pastaj.. po kam hallin e puplave je farewww je farewww je farewww
Happy Happy Happy Happy Happy Happy Happy Happy kizz

Mire nuk te haj .. vetem puc puc ... mire ... juhjjjjj
il conte
il conte
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5371
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2011
Mosha Mosha : 41
Hobi Hobi : cinema & calcio.formula uno

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Nov 2012 - 0:42

ce do se un shaj mish po bohen mbi 12 vjet qe skom vu mish ngojen time

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mishi ne kohe krize Empty Re: Mishi ne kohe krize

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi