Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë

2 posters

Shko poshtë

Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë Empty Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë

Mesazh nga T_o_n_i Mon 19 Nov 2012 - 2:36

Shqipëria konsiderohet ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë. Sipas studimeve të kryera nga USIAD përllogariten 230 aborte në 1000 lindje të gjalla, ndërkohe që në vende të tjera të Europës përllogariten vetëm 28 në 1000 lindje.
Shqiptaret mbeten ende ne metodat tradicionale per te shmangur shtatzanite e paplanifikuara. Kjo jo vetem nga mosinformimi per metodat moderne, siç eshte kontracepsioni, por edhe per shkak se shpesh mjeket gjinekologe u kerkojne vizita te shumta ekografike pacienteve duke rritur koston.

“Faktikisht nga pjesa e njohurive, ne pame se grate kishin perseri frike nga perdorimi i metodave kontraceptive. Kostoja ishte nje tjeter element. Ne kete studim u pa se kryesisht mjeket kerkonin me shume ekografi dhe vizita pasuese per abortin, apo fillimin e metodave kontraceptive, me shume se normat e rekomanduara nga OBSH. Detyrimisht qe keto vizita pasuese apo ekografi me shume se normat e rekomanduara nga OBSH rrisin koston e metodave te planifikimit familjar”, thotë Arian Boci, koordinator i studimit.

Gjate studimit te USAID-it ka rezultuar se shpesh pacientet qe kerkojne te abortojne, paguajne para nen dore te mjeku duke anashkaluar faturat e spitalit .Nga ana tjeter ka rezultuar se shpesh jane partneret ata qe nxisin grate te mos perdorin metodat kontraceptive, duke ndikuar keshtu ne rritjen e numrit te aborteve
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë Empty Re: Shqipëria ndër vendet me numrin e aborteve më të lartë

Mesazh nga Anakonda Mon 19 Nov 2012 - 5:13

eh e tmerrshme cfar nuk po ndodh ne vendin ton...vall kur bejn aborte pse harxhojn kot tu marr me budalliqe perderisa nuk i mbajn femijet e tyre

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi