Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi

Shko poshtë

Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi Empty Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi

Mesazh nga WebMaster Tue 27 Nov 2012 - 4:37

Shoqata e Emigrantëve Shqiptarë të Korinthit ka organizuar një aktivitet madhështor, me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë.


pranishëm në sallën e Teatrit të Bashkisë së Qytetit ishin ambasadori i
Shqipërisë në Greqi, z. D. Dervishi, kryetari i Bashkisë së Korinthit,
z. Aleksandros Pnevmatikos, zv/kryetari i Qarkut, z. Apostolos
Papafotiu, të cilët kanë përshëndetur e uruar qindra shqiptarë të
pranishëm, si dhe përfaqësues nga shoqata të ndryshme të emigrantëve
shqiptarë në Greqi, si “Vëllazërimi”, “Korça”, “Liter-Art”, shoqata
“Studenti”, Unioni i Shoqatave Shqiptare etj.

Në emër të
Shoqatës së Emigrantëve të Korinthos, përshëndeti kryetari, z. Irfan
Abazi, i cili ju uroi mirseardhjen të pranishmëve, i cili dhe ngriti
siparin e kësaj mbrëmjeje festive, me ngjyra atdhetare e patriotike, jo
vetëm për bashkatdhetarët e zonës së Korinthit, por edhe në të gjithë
Greqinë. Gjithashtu, janë nderuar për kontributin e tyre në komunitetin
shqiptarë të Korinthit biznesmeni grek Nikos Maras dhe biznesmeni
shqiptar Jovan Prifti, për ndihmën e veçantë në të gjitha veprimtaritë e
këtij komuniteti, si dhe vendas të tjerë.

Koncerti i bukur,
festiv, me këngë e valle nga të gjitha trevat e Shqipërisë është
prezantuar nga znj. Diana Muço, ndërsa e nderoi me pjesëmarrjen e tij
regjisori e aktori io mirënjohur, Dhimitër Orgocka. Këngët e vallet nga
grupi korçar “Iliria”, këngëtarja Lazarela, shoqata “Studenti”, grupi
polifonik lab ‘Vllazërimi’ sollën në skenë edhe të pranishmit, në një
festë madhështore e patriotike. Momente me të vërtet emocionuese solli
pjesa teatrale me motive nga filmi “Nëntori i Dytë”, interpretuar nga
studentët shqiptarë në Greqi.

Larmia e kostumeve të bukura dhe
shumëngjyrëshe popullore dhe këngët e vallet nga trevat e ndryshme të
Shqipërisë përcollën jehonën e festës në çdo zemër dhe vatër familjare,
duke e sjellë më pranë atdheun dhe krenarinë tonë kombëtare.
(iralondo/Balknaweb)

Emigrantë shqiptarë të Korinthit festojnë 100 vjet Pavarësi Spacer
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi