Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aborti spontan People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Aborti spontan People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Aborti spontan

Shko poshtë

Aborti spontan Empty Aborti spontan

Mesazh nga T_o_n_i Mon 3 Dec 2012 - 23:44

Rreth 20% e shtatzanive nderpriten per shkak te abortit spontan. Me nje abort spontan do te kuptojme nje abort qe ndodh per shkaqe natyrore. Ka raste qe kur kalohet periudha me e veshtire e shtatzanise, mund te flitet dhe per lindje te parakohshme.
Aborti spontan qe zakonisht ndodh ne tremujorin e pare te shtatzanise perjetohet rende dhe shpesh lidhet me anomalite gjenetike te fetusit ose mos pozicionimin e vezes se fekonduar ne miter.
Shkaqet që çojnë në abort

Shtatzania e pare
Aborti spontan ne shtazanine e pare eshte shume i perhapur dhe kjo lidhet me pjekurine seksuale te mitres. Nese gjate konceptimit te pare kemi nje abort spontan, shtatzania e dyte ka gjasa te zhvillohet pa nderprerje.

Gabimi gjenetik
Konsiston ne 90% te aborteve spontane dhe ka te beje me gabime ne kromozome ose sic quhet ndryshe gabime gjenetike. Kromozomet jane mikrotrupa te pranishem ne te gjtha qelizat, ne te cilat permbahen karakteristikat e personit (qe nga ngjyra e flokeve e deri tek seksualiteti i tij), pra e gjithe pasuria gjenetike e individit.

Disa gabime gjenetike te pasqyruar si fillim ne nivellin kromozomik, ne qelizat e para qe nisin te formohen ne vezen e fekonduar, i japin vend me shume abortit spontan: e praktike dhe me pas anomalite jane te tilla e nuk lejojne zhvillimin normal te fetusit, dhe ne kete menyre eshte vete natyra qe e nderpret kete shtatzani, duke ndaluar fetusin te rritet e te behet nje femije.

Shkaqet Mashkullore
Cilesia e spermes ne shume raste mund te jete shkak per origjinen e nje aborti spontan te perseritur. Nje “spermogramma” do t`ju mundesoje juve dhe partnerit te diagnostikoni cilendo lloj anomalie ne spermen e tij.

Anomali te mitres
Ndodh qe qafa e mitres te hapet spontanisht dhe te lejoje renien e fetusit. Ne kete rast mjeku nenshtron pacienten ne nje ngushtim te qafes se mitres, dhe qe behet rreth javes se trete te shtatzanise. Me kete nderhyrje mjeku vendos qe qarkore rreth qafes se mitres dhe e shtrengon ate duke e bere nyje ne menyre qe te shtrendohet gypi dhe te beje te mundur zhvillimin e shtatzanise.

Ky ngudhtim behet ne pjesen e qafes se mitres qe ndahet nga gypi urinar. Abortet spontane te vonshem shkaktohen pergjithesisht nga nje keqformim i mitres ose i qafes se saj.

Infeksionet
Disa nga infeksionet si toxoplasmosi, listeria ose disa semundje seksualisht te transmetueshme si l’Herpes, Clamidia ose Blenorragia, mund te shkaktojne nje abort spontan.

Higjena
Nje higjene e keqe jetesore mund te jete shkak i nje aborti spontan. Nuk kemi ende prova konkrete, por disa nga faktoret qe mund te quhen si shkaktare jane:

Duhani
Alkooli
Droga
Kafeina
Stresi
Disa Farmaceutike

Shenjat që na lejojnë të kuptojmë abortin spontan

Gjakderdhja
Nje nga shenjat kryesore te abortit spontan eshte dhe gjakederdhja. Te humbasesh gjate shtatzanise pak gjak nuk eshte asgje per tu shqetesuar, sepse ne shume shtatzani gjakderdhja mund te jete e dendur dhe e herepashershme. Me nje vizite tek mjeku ne keto raste do te diagnoztikoni origjinen e saj.

Nese ndodh qe te keni gjakderdhje te pandeprere dhe te shumte duhet te shkoni menjehere ne urgjence dhe nje ekografi do t`iu lejoje te kuptoni dhe shikoni nese fetusi ka nje zhvillim normal apo jo. Sipas rastit duhet te ndiqni keshillen e mjekut.

Dhimbjet
Dhimbja jo gjithmone sinjalizon abortin spontan, sepse shpesh kemi dhimbje per shkak te transformimit qe ndodh me miter ne menyre qe te mireprese fetusin qe do te rritet brenda saj. Nese dhimbjet jane te vazhdueshme dhe ngjajne me krizat urinare, jemi patjeter perpara nje aborti spontan. Ne kete rast mjeket nuk mund te bejne asgje. Nese krizat e dhimbjeve shoqerohen dhe me humbje te medha gjaku, atehere nevojitet nderhyrja e menjehershme e mjekut.
Këshillat që duhet të ndjekim

Si te evitojme abortin spontan?

Edhe pse nuk ka ndonje rregullim mbrekullues, nje femer mund te kontribuoje ne pakesimin e rreziqeve te nje aborti spontan. Kuptohet qe keto perkujdesje nuk mund te kene nje ritem te shfrenuar! Duke mos harruar qe je shtatzene : duhet te evitosh gjestet dhe veset e keqija te cilat mund te demtojne fetusin.

Ndalo te pish duhan: disa studime bashkekohore kane vertetuar se femrat duhanpirse kane me shume mundesi te kene nje lindje te parakohshme dhe si rrjedhoje femije me te vegjel se normalet. Per te njejtat arsye kur je shtazene evito vendet ne te cilat konsumohet duhani.
Perpiqu te jetosh nje jete te shendetshme: merr fryme ne formen e duhur dhe udhqehu ne formen e duhur dhe me te shendetshme per ty dhe fetusin.
Clodhu! Ndalo cdo aktivitet fizik intensive dhe zhvillo sporte te tilla si Yoga dhe Noti.
Evitoni streset, te cilat provokojne kontraktimin e mitres!
Mos pini asnje ilac pa keshillen e mjekut.

Ajo që vjen pas abortit

Mos dramatizo!
Duhet te dish se nuk ka asnje arsye se perse te ndodh aborti edhe nje here te dyte.

Ke nje abort spontan ndersa je ne shtepi?
Mblidh mbetjet e produktit te abortit dhe vrapo ne nje laborator analizash per anatomopatolologine per t`i analizuar: rezultatet do te jene te nevojshme per te ardhmen…

Mos rri ne vetmi me vuajtjen tende!
Humbja e nje femije shpesh perjetohet ne nje gjendje zie. Nena vuan dhe ka tendencen qe te marre fajin te gjithin per vete. Nese te ndodh, perseriti vetes tende se kjo nderprerje ishte pasoje e nje keqformimi dhe ji shpreseplote per shtatzanine tende te ardhshme.

Disa terapi mund të të ndihmojnë
Masazhet ndihmojne ciftin t`i komunikojne partnerit vujatjet e tyre. Masazhi mund te ndihmoje ne rikuperimin e dialogut ne cift.

Nje psikoterapeut mund te te ndihmoje te kapercesh gjithcka: mund te jete rezultative edhe per te filluar nje terapi familjare ne rastet kur e gjithe familja per ate qe ndodhi mban zi.
Agopuntura ne keto raste eshte shume e rekomandueshme: aget e vendosura ne gryke dhe neper venat kryesore, ndihmojne ne forcimin e organizmit dhe rikonstruksionin edepozitave te gjakut.
Fol shume, shume per dhimbjen tende.
Vishu me te kuqe! Kjo ngjyre ka vecorine e prodhimit te hemoglobines.
Prit edhe pak perpara se te konceptosh foshnjen tjeter. Eshte e rendesishme te presesh nga gjashte muaj deri ne nje vit per te formuar nje shtazani te re.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi