Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pilula e domates zvogëlon rrezikun e sulmit në tru dhe në zemër People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pilula e domates zvogëlon rrezikun e sulmit në tru dhe në zemër People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pilula e domates zvogëlon rrezikun e sulmit në tru dhe në zemër

Shko poshtë

Pilula e domates zvogëlon rrezikun e sulmit në tru dhe në zemër Empty Pilula e domates zvogëlon rrezikun e sulmit në tru dhe në zemër

Mesazh nga T_o_n_i Fri 11 Jan 2013 - 3:16

Pilula e quajtur “Ateronon” përmban kemikalin e njohur si likopen, për të cilin është vërtetuar se tërheq arteriet, si dhe paraqet një ndër përbërësit më të shëndetshëm të domates.

Pilula
Hulumtimet më të detajuara kanë treguar se ky ilaç natyral ul shtypjen e gjakut, si dhe përmirëson qarkullimin. Hulumtuesit besojnë se pilula mund të zvogëlojë pasojat e sëmundjeve të zemrës, rrezikun nga infarkti dhe sulmi në tru, si dhe prekja me kancer. Likopeni është i modifikuar në atë mënyrë që gjaku më lehtë e absorbon sesa që do të ishte rasti gjatë marrjes së likopenit natyral nga domatja.

“Mendojmë se këto janë rezultate të mira dhe shumë domethënëse, por duhet të bëhen hulumtime shtesë për t’i vërtetuar nëse ndikojnë në zvogëlimin e sulmit në tru dhe atyre të zemrës”, tha Ian Wilkinson, drejtor i universitetit Cambridge.

Rezultatet e hulumtimit dymujor kanë treguar se pilula kishte ndikuar në punë më të mirë të qelizave të gjakut. Qelizat ishin bërë më të ndjeshme ndaj monoksidit të azotit, gaz ky i cili tek njerëzit e shëndoshë zgjeron enët e gjakut dhe forcon qarkullimin e gjakut gjatë ushtrimeve.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi