Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut   People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut

Shko poshtë

Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut   Empty Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut

Mesazh nga Alberti Sun 13 Jan 2013 - 5:13

Të ftohtit e ngrit shtypjen e gjakut

Çdo ndryshim i madh në temperaturat që mbretërojnë jashtë ndikojnë keq në shëndetin e personave të sëmurë kronikë, e po ashtu edhe te personat që kanë probleme me shtypjen e lartë të gjakut.
Të ftohtit e madh në masë të madhe, sipas mjekëve përkeqëson shëndetin e personave që vuajnë nga sëmundjet koronare. Të ftohtit e madh kurrsesi nuk u shkon për shtati personave me hipertension, sepse vjen deri te tkurrja e enëve të gjakut dhe te kërcimi apo ngritja e shtypjes së gjakut.
Ngritjes së shtypjes së gjakut në masë të madhe i kontribuojnë edhe ushqimi jo i rregullt, shujtat e yndyrshme dhe të njelmëta, të cilat më shumë dominojnë në tryezë gjatë stinës së dimrit. Mjekët në masë të madhe i këshillojnë personat që kanë probleme me shtypjen e gjakut që të kenë kujdes nga ky ushqim.
Pacientët duhet të kenë kujdes nga të ftohtit, duke shmangur daljet netët në mëngjes apo natën vonë, kur zakonisht temperaturat janë më të ulëta. Kjo nuk do të thotë se duhet të rrinë brenda, ata gjithsesi se kanë nevojë për shëtitje dhe për të ecur, por jo herët në mëngjes dhe natën vonë.
/Telegrafi/

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 35
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi