Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

5 posters

Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga WebMaster Wed 23 Jan 2013 - 8:56

Para 20 vjeteve si te gjithe Shqiptaret nisa edhe une rrugen e mergimit . Te izoluar sic ishim ne kohen e komunizmit , ashtu te kufizuar kemi qene edhe nga njohurite dhe ngjarjet qe ndodhnin ne bote .
Nje gje mesova kur shkova ne Greqi ( se nuk e mbaj mend nga historia ), qe Greqia ka qene nen sundimin e Otomanizmit per me shume se 450 vjet , pothuajse te njejta vite sa edhe Shqiperia - 500 vjet .
Historikisht dihet qe Shqiperia para ketij sundimi Otoman ka perkitur ne Fene Krisitiane = Katolike apo Orthodokse .

Nje pyetje i kam bere vetes dhe shume te tjereve por asnje nuk me ka dhene nje pergjigje te sakte :
Pse Shqiptaret e kane nderruar fene dhe Greket mbajten ate Fe qe kishin ?!
Nje sundim , nje kohezgjatje ( pak a shume ) dhe asnje tolerim ose privilegj nga Turqit per asnje nga keto dy shtete (!)

Ju lutem me ndihmoni !

Pse nderruan fene Shqiptaret ?!

Ju lutem shum tema mos te kthehet ne chit chate nje edhe mos te ket asnje lloj ofendime nje gje e till do fshihen postimet .
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga eri_g Wed 23 Jan 2013 - 11:09

SEPSE PO TA VESH RE NE SHQIPTARET DHE SOT JEMI BALLISTA NE KUPTIMIN E KOMFORTIMIT . KESHTU JEMI DHE NE SHOQERI DHE NE PARTI DHE NE BESIM I FESTOJM TE GJITHA FESTAT DHE JEMI ME TE GJITHA PARTIT QE NA INTERESOJN DHE NORMALE DUHET TA KUPTOSH DHE ME SHOQERIN KESHTU JEMI.DHE KJO ESHTE PER TE ARDHUR KEQ SEPSE HUMB AUTORITETIN DHE SERIOZITETIN SI POPULL . NE JEMI SI PUNA GJETHES QE E MER ERA.....
eri_g
eri_g
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : ne bot tjeter
Postime Postime : 12
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/01/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Tonii Wed 23 Jan 2013 - 11:47

sepse...
Shqiptaret nga natyra shkojne atje ku kane interesin
po te mos ishe musliman do te thoshte te paguaje taksa dhe jo taksa si sot per makin dyqan drita e uje por taksat ne ate kohe do te thoshte te vuaje per buken e gojes, taks ishte ne vler monetare ose ne bageti.
te mos ishe musliman nuk kishe te drejten e shkollimit ne akademi si psh akademit ushtarake. e mbi te gjitha jo muslimanet edhe vriteshin. a ka per keto fakte?! sa te duash madje me dokumeta te kohes ja nje
ne fshatin e njohur tashme si lazarat dikur i quajtur shen llazar javen e pashkes njerezit i lan punet e perditshme dhe festonin e vishnin rrobat me te bukura. komandanti musliman i zones kur pa qe populli festonte e nuk kish dal ne pun urdheroj qe te gjith ata te cilet nuk ktheheshin ne musliman do te vriteshin. shum u larguan per te mos nderruar fene, shume u vran e ata qe ndenjen u detyruan te beheshin musliman
nje vajz qe ndeni ne fshat e nuk u largua i shkruan moteres se saj nder te tjera po citoj disa vargje
Moter e dashur tu befsha kurban
na e hoqen te djelen e na vune xhuman
ky shkrim eshte dokument historik

tjeter fakt a nuk u larguan mijra e mijra te krishter ne Itali pas vdekjes se skenderbeut psh durrsaket (Arbereshet) u larguan te gjith ne itali aq sa kur hyn turqit ne qytet e gjeten te boshatisur dhe u deshen 200 vjet te popullohej . banoret e zones se tiranes se sotme gjithashtu u larguan drejt Rusis, te tjer shkuan ne zona te thella te Shqiperise dhe arsye pse te krishteret jane ne malsi psh Kelmend Puk, Vermosh, Mirdit, Himar, malsi e Korces, e GJirokasters, pra shqiptaret nuk eshte se u ben te gjith musliman shumica iken Itali Rusi etj. e u quajten Arberesh
a e dini ju qe vetem ne greqi e Itali ka pasur me shume Shqiptar se ne Shqiperi ne shekullin e 16-18 pra shqiperia u popullua me pas me shqiptar qe e ndrruan fene e keshtu lindje pas lindje e fshat pas fshati u quajt she Shqiperi muslimane por qe ishin musliman sa per sy e faqe per pun takse kjo eshte arsya qe ne nuk vritemi me njeri tjetrin sepse muslimanet shqiptar nuk zbatonin Sheriatin me zemer por nga halli madje laberia e braktisi fare dhe ne nje kuvend te madh e hoqen mbulesen e grave pra ata deshmuan se musliman i beri hasmi e sapo ishin te lir e hodhen tutje nga zemra ligjin e fes qe ne shekullin e 18 e perqafuan kombin aq sa turqit kur luftonin me djemt e Shqipes thone qe i luteshin Allahut tju hapte token e tja u bente varr se sa te binin ne kthetrar e shqiponjave te laberis
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Sat 16 Mar 2013 - 6:32

Shqipëtarët kanë pranuar fenë islame shumë më herët se me ardh osmanët ne gadishullin ballkanik.

Pastaj kur u ardh osmanët na kanë pushtu, tani e kan pranu me te madhe fenë islame shqipëtarët.
Një prej arsyeve që kanë prauar fene islame është se në shumë raste kultura shqipëtare u kanë e njëjtë me fenë islame, dhe kur ka ardh feja islame e kan pranuar se e kanë kuptuar më leht.
Si p.sh. tek morali, tek besa e te disa gjera te tjera i kanë pasur edhe para islamit shqipëtart dhe me ardhjen e islamit i kanë kuptuar më mirë.

Dhe duhet ta dime se shqiptart nuk kan pase as fene krishtere, por kan marr prej romakeve kur i kan pushtuar ne kohen e ilireve.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Tonii Tue 9 Apr 2013 - 10:36

seriozi shkruajti:Shqipëtarët kanë pranuar fenë islame shumë më herët se me ardh osmanët ne gadishullin ballkanik.

Pastaj kur u ardh osmanët na kanë pushtu, tani e kan pranu me te madhe fenë islame shqipëtarët.
Një prej arsyeve që kanë prauar fene islame është se në shumë raste kultura shqipëtare u kanë e njëjtë me fenë islame, dhe kur ka ardh feja islame e kan pranuar se e kanë kuptuar më leht.
Si p.sh. tek morali, tek besa e te disa gjera te tjera i kanë pasur edhe para islamit shqipëtart dhe me ardhjen e islamit i kanë kuptuar më mirë.

Dhe duhet ta dime se shqiptart nuk kan pase as fene krishtere, por kan marr prej romakeve kur i kan pushtuar ne kohen e ilireve.

Me te pas une ty o serios student te kisha ngel 100 her ne histori
po
si thua more gjakprishes se ne paskemi pasur te njejtat tradita me
islamin ku islami eshte kultur e poujve arab . ne jemi pasardhes te
arberit e arberi eshte pasardhes i ilireve. besimin e krishter nuk e
futen ne iliri romaket pasi roma e zyrtarizoj krishterimin ne shekullin
e 4 e gjer ather krishteret vriteshin e kryqezoheshin , lexo pakez nga
vepra e perandorit Neron cfar thot per krishteret cfar urrejtje kishte
per ta i akuzon dhe i ekzekuton ata, pjetri dhe pali qe ne shekullin e
pare u ekzekutuan vec per besimin e ai pal qe u ekzekutua shiko se cfar
thote ne bibel ne letren e romakeve 15:19-20 me fuqi shenjash e
cudirash, me fuqi te frymes se perendis, keshtu prej jeruzalemit e
perqark dhe gjer ne iliri kam kryer sherbimin e ungjillit te krishti,

pra pali e perhapi ungjillin edhe ne iliri qe ne vitet e para te
shekullit te pare. pali vdiq ne rome me
ekzekutim nga romaket me prerje koke vetem pse ishte i krishter. Roma
vetem ne shekullin e 4 e zyrtarizoj krishterimin qe do te thot ende pa u
zyrtarizuar ishte anti ligjore besimi i krishter dhe si rjedhoj
ekzekutimet e denimiet per te krishteret ishin te zakonshme . ateher si e
paskan futur romaket besimin e krishter kur pali erdhi dhe ungjillizoj
qe ne shekullin e pare. e roma e zyrtarizoj ne shekulline e kater e ku
ka gjurm arkeologjike te kishave qe datoj qe para zyrtarizimit romak te
krishterimit? nje shekull me kater shekuj sikur jane goxha diferenc apo
nuk ju dilka matematika mir juve kalemxhinjeve te erresires. ka plot menyra
te tjera per te then histrorira te zbukuruara me fjal te rrejshme e pa kurrfar baze e jo kaq bruto
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Tue 9 Apr 2013 - 10:44

Tonii shkruajti:
seriozi shkruajti:Shqipëtarët kanë pranuar fenë islame shumë më herët se me ardh osmanët ne gadishullin ballkanik.

Pastaj kur u ardh osmanët na kanë pushtu, tani e kan pranu me te madhe fenë islame shqipëtarët.
Një prej arsyeve që kanë prauar fene islame është se në shumë raste kultura shqipëtare u kanë e njëjtë me fenë islame, dhe kur ka ardh feja islame e kan pranuar se e kanë kuptuar më leht.
Si p.sh. tek morali, tek besa e te disa gjera te tjera i kanë pasur edhe para islamit shqipëtart dhe me ardhjen e islamit i kanë kuptuar më mirë.

Dhe duhet ta dime se shqiptart nuk kan pase as fene krishtere, por kan marr prej romakeve kur i kan pushtuar ne kohen e ilireve.

Me te pas une ty o serios student te kisha ngel 100 her ne histori
po
si thua more gjakprishes se ne paskemi pasur te njejtat tradita me
islamin ku islami eshte kultur e poujve arab . ne jemi pasardhes te
arberit e arberi eshte pasardhes i ilireve. besimin e krishter nuk e
futen ne iliri romaket pasi roma e zyrtarizoj krishterimin ne shekullin
e 4 e gjer ather krishteret vriteshin e kryqezoheshin , lexo pakez nga
vepra e perandorit Neron cfar thot per krishteret cfar urrejtje kishte
per ta i akuzon dhe i ekzekuton ata, pjetri dhe pali qe ne shekullin e
pare u ekzekutuan vec per besimin e ai pal qe u ekzekutua shiko se cfar
thote ne bibel ne letren e romakeve 15:19-20 me fuqi shenjash e
cudirash, me fuqi te frymes se perendis, keshtu prej jeruzalemit e
perqark dhe gjer ne iliri kam kryer sherbimin e ungjillit te krishti,

pra pali e perhapi ungjillin edhe ne iliri qe ne vitet e para te
shekullit te pare. pali vdiq ne rome me
ekzekutim nga romaket me prerje koke vetem pse ishte i krishter. Roma
vetem ne shekullin e 4 e zyrtarizoj krishterimin qe do te thot ende pa u
zyrtarizuar ishte anti ligjore besimi i krishter dhe si rjedhoj
ekzekutimet e denimiet per te krishteret ishin te zakonshme . ateher si e
paskan futur romaket besimin e krishter kur pali erdhi dhe ungjillizoj
qe ne shekullin e pare. e roma e zyrtarizoj ne shekulline e kater e ku
ka gjurm arkeologjike te kishave qe datoj qe para zyrtarizimit romak te
krishterimit? nje shekull me kater shekuj sikur jane goxha diferenc apo
nuk ju dilka matematika mir juve kalemxhinjeve te erresires. ka plot menyra
te tjera per te then histrorira te zbukuruara me fjal te rrejshme e pa kurrfar baze e jo kaq bruto


Nuk e lexoa krejt qka ke shkru se nuk kukshe kerka hiq.
dhe nuk dua te bej debat me njerezit qe nuk kan njohuri te duhur.
Nuk ka nevoj me lexu une Biblen e ku ta di qfare po thu me lexu ato librate iluminateve.
Une lexoj Libren me te bukur qe eksizton dhe qe i udhezon njerezit nerruge te drejt, qe dueht mi respektu te tjeret, me pas tolerance ndaj te tjereve ai eshte KURAN.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Tue 9 Apr 2013 - 10:54

Tonii shkruajti:
seriozi shkruajti:Shqipëtarët kanë pranuar fenë islame shumë më herët se me ardh osmanët ne gadishullin ballkanik.

Pastaj kur u ardh osmanët na kanë pushtu, tani e kan pranu me te madhe fenë islame shqipëtarët.
Një prej arsyeve që kanë prauar fene islame është se në shumë raste kultura shqipëtare u kanë e njëjtë me fenë islame, dhe kur ka ardh feja islame e kan pranuar se e kanë kuptuar më leht.
Si p.sh. tek morali, tek besa e te disa gjera te tjera i kanë pasur edhe para islamit shqipëtart dhe me ardhjen e islamit i kanë kuptuar më mirë.

Dhe duhet ta dime se shqiptart nuk kan pase as fene krishtere, por kan marr prej romakeve kur i kan pushtuar ne kohen e ilireve.

Me te pas une ty o serios student te kisha ngel 100 her ne histori
po
si thua more gjakprishes se ne paskemi pasur te njejtat tradita me
islamin ku islami eshte kultur e poujve arab . ne jemi pasardhes te
arberit e arberi eshte pasardhes i ilireve. besimin e krishter nuk e
futen ne iliri romaket pasi roma e zyrtarizoj krishterimin ne shekullin
e 4 e gjer ather krishteret vriteshin e kryqezoheshin , lexo pakez nga
vepra e perandorit Neron cfar thot per krishteret cfar urrejtje kishte
per ta i akuzon dhe i ekzekuton ata, pjetri dhe pali qe ne shekullin e
pare u ekzekutuan vec per besimin e ai pal qe u ekzekutua shiko se cfar
thote ne bibel ne letren e romakeve 15:19-20 me fuqi shenjash e
cudirash, me fuqi te frymes se perendis, keshtu prej jeruzalemit e
perqark dhe gjer ne iliri kam kryer sherbimin e ungjillit te krishti,

pra pali e perhapi ungjillin edhe ne iliri qe ne vitet e para te
shekullit te pare. pali vdiq ne rome me
ekzekutim nga romaket me prerje koke vetem pse ishte i krishter. Roma
vetem ne shekullin e 4 e zyrtarizoj krishterimin qe do te thot ende pa u
zyrtarizuar ishte anti ligjore besimi i krishter dhe si rjedhoj
ekzekutimet e denimiet per te krishteret ishin te zakonshme . ateher si e
paskan futur romaket besimin e krishter kur pali erdhi dhe ungjillizoj
qe ne shekullin e pare. e roma e zyrtarizoj ne shekulline e kater e ku
ka gjurm arkeologjike te kishave qe datoj qe para zyrtarizimit romak te
krishterimit? nje shekull me kater shekuj sikur jane goxha diferenc apo
nuk ju dilka matematika mir juve kalemxhinjeve te erresires. ka plot menyra
te tjera per te then histrorira te zbukuruara me fjal te rrejshme e pa kurrfar baze e jo kaq bruto
PO me vjen keq prej teje qe pi urrejshe kaq shume islamin.
musliamnet kurr nuk jane kane , nuk jane dhe nuk do te jene ne erresire sepse kane kuranin qe ju ndriqon rrugen.
Shpresoj se d oda ndriqoj edhe ty Alahu zmren tende.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Tonii Tue 9 Apr 2013 - 11:05

ore serioz une nuk te thash te lexosh biblen, por te permenda thjesht nje varg qe tregon se si hyri krishterimi ne iliri , ke dhe plot fakete te tjera jasht fes qe jane dokumenta historik qe flasin per kte tem, por me qe me permende kuranin me vjen keq se ju me shum degjonio historira folklorike sesa lexoni kuran, pasi sa per toleranc po te permend vec pak rreshta nga kurani
sura 9:29 Luftoni ata qe nuk besojne Allahun e as ne boten tjeter
nuk besojne fen e vertet prej atyre te cileve ju eshte dhen libri derisa te japin xhizjen ne dore duke qen te mposhtur.

pra kjo qenka toleranca apo ndoshta edhe per kto vargje une nuk kam njohuri apo ndoshta po i shpik une ? ep pra sipas vargjeve ti serioz duhet te behesh disi me serioz dhe te fillosh te vrasesh se e ke obligim nga allahu, e ndoshta keshtu hyn dhe me leht ne parajs sepse keshtu thot dhe vargu i sures 3: 157 sikur te ishit mbytur ne rrugen e allahut , ose tu kishte zene vdekja, do te gezonit falje e meshir prej allahut
Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Thu 11 Apr 2013 - 8:57

Ka thene Pejgamberi salallahu alejhi we selem:

"Keni kujdes nga urrejtja sepse ajo eshte si brisku i rrojes, nuk them qe kjo ua rruan floket por kjo ua rruan Fene."

Mos e urrej kaq shume Fene Islame o Tonii Sepse sikur te disha sado pak per fene Islame nuk do te na urrejshe kaq shume.

Islami eshte per te gjithe sepse te gjithe meritojne jete me te mire.

Je i mireseradhur ne fene Islame siq jun kane Pejgamberi Ibrahim a.s, Isai a.s, Muhamedi a.s e shume pejgambere te tjere.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Arian 123 Thu 11 Apr 2013 - 9:30

...............se qe nje popull i vogel i coptuar dhe kollaj per ta okupuar.
Arian 123
Arian 123
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Hamburg
Postime Postime : 2998
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/09/2012
Mosha Mosha : 48
Hobi Hobi : Tenis,Bowling,Sport.

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Tonii Fri 12 Apr 2013 - 9:19

seriozi shkruajti:Ka thene Pejgamberi salallahu alejhi we selem:

"Keni kujdes nga urrejtja sepse ajo eshte si brisku i rrojes, nuk them qe kjo ua rruan floket por kjo ua rruan Fene."

Mos e urrej kaq shume Fene Islame o Tonii Sepse sikur te disha sado pak per fene Islame nuk do te na urrejshe kaq shume.

Islami eshte per te gjithe sepse te gjithe meritojne jete me te mire.

Je i mireseradhur ne fene Islame siq jun kane Pejgamberi Ibrahim a.s, Isai a.s, Muhamedi a.s e shume pejgambere te tjere.

suret qe une te permenda i ka then allahu , kush eshte me i madh Muhamendi apo hallahu.une ju referova vargjeve te kuranit ti ju referove thenjeve te Muhamedit , tani ta dim kush ka te drejte ne kete mes thenjesh e vargjesh?!ti kam then suret me numer e varg , apo i shpika une?

Tonii
Tonii
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5860
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/12/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Sun 14 Apr 2013 - 3:25

ti tonni se pari nuk pe dishe qka jane suret ti pi shkrutojshe suret ashtu qysh paske qefe mi lane e mi komentu qysh ta done qefi.

ty kot te spjegoj, nuk kupton kurgjo hiq, sepse Alalhu ka dashur qe ta mbyll zemren tande dhe mos ta kuptojsh realitetin.
Ti ka mbyllur veshet nuk degjon asgje edhe pse te duket qe degjon e din gjithqka, te ka vnu perde syve te tu dhe nuk mundesh me dallu te verteten prej genjeshtres.
Allahu ty te len ne erresire dhe ta shton erresiren edhe me shume eshe pse ty te doket qe je ne drit por ne te vertet je ne erresire. Sepse Zemra jote eshte e mbyllur nuk e pranon te verteten.
Shkurt e shqip ti nuk mundesh me dallu te bardhen nga e zeza.
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga seriozi Sun 14 Apr 2013 - 3:41

Sura Al-Baqara
Ata që nuk besojnë, me siguri e kanë njëlloj, - i qortove ti apo nuk i qortove, - ata nuk besojnë. (6) All-llahu i ka vulosur zemrat e tyre dhe veshët e tyre, kurse para syve të tyre ka një perde. Ata i pret dënimi i madh. (7) Ka njerëz, të cilët thonë: I kemi besuar All-llahut dhe botës tjetër, por ata nuk janë besimtarë. (8) Ata përpiqen ta mashtrojnë All-llahun dhe ata që kanë besuar, por ata vetëm e mashtrojnë veten dhe nuk e hetojnë. (9) Zemrat e tyre janë të sëmura dhe All-llahu edhe më tepër ua rrit sëmundjen. Ata i pret dënim i dhembshëm për shkak se gënjejnë. (10)

ne kete link te kisha thene ta lexosh komplet ta lexosh kuranin pastaj tani folesh per islamin. ti tonni
http://tanzil.net/#trans/sq.mehdiu/1:1
seriozi
seriozi
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 179
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/02/2013
Mosha Mosha : 33

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje? Empty Re: Perse vetem shqiptaret u konvertuan ne Islam e jo popujt fqinje?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi