Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ngjyrat e flokëve, kancerogjene? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ngjyrat e flokëve, kancerogjene? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ngjyrat e flokëve, kancerogjene?

Shko poshtë

Ngjyrat e flokëve, kancerogjene? Empty Ngjyrat e flokëve, kancerogjene?

Mesazh nga T_o_n_i Tue 5 Mar 2013 - 7:57

Një studim i realizuar nga shkencëtarët anglezë ka hasur lëndë me natyrë kancerogjene në përbërjen e ngjyrave të flokëve.

Studimi i realizuar nga Universiteti i Leeds ka nxjerrë në pah se ngjyrat e flokëve duhet të përdoren më me kujdes pasi ato shkaktojnë kancer të lëkurës, nga i cili të rrezikuar janë një në tre gra dhe një në dhjetë meshkuj.

Ekspertët u kanë bërë thirrje si njerëzve ashtu edhe prodhuesve të kozmetikës, në veçanti sektorit të prodhimit të ngjyrës së flokëve që të mundohen ti shmangin përbërësit e dëmshëm në ngjyra, edhe pse industria kozmetike ka kontestuar fuqishëm kërkesën e shkencëtarëve.

Ata paralajmërojnë se përbërësit kimik të njohur si amina sekondare, të cilat gjenden në të gjitha ngjyrat e flokëve mund të depërtojnë në lëkurë dhe në flokë të qëndrojnë me ditë, muaj, apo dhe vjet.

Gjëja që shkakton shqetësim më të madh është se këto lëndë kimike të cilat ne mund t’i kemi në kokë, reagojnë në tym duhani duke formuar kështu lëndë dytësore shumë helmuese të quajtur N-nitrozamina.

Shkencëtarët thonë se nuk ka rëndësi sesa është çmimi i ngjyrës dhe kush është kompania prodhuese, pasi në të gjitha llojet janë këto kimikate.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi