Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV?

Shko poshtë

Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV? Empty Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV?

Mesazh nga Alberti Sat 9 Mar 2013 - 10:30

Thumbimi i bletës parandalon infeksionin me HIV?

Mjekët kanë konstatuar se thumbimi i bletës mund të parandalojë HIV/AIDS-in. Insekti çudibërës gjatë thumbimit lëshon një helm kimik, i cili mund ta shkatërrojë virusin vrasës duke lënë qelizat përreth të padëmtuara.
Zbulimi i bërë gjatë një hulumtimi nga ekspertët pranë Universitetit të Washingtonit është pritur me entuziazëm dhe është përshëndetur si një hap i rëndësishëm drejt zhvillimit të një produkti në formë xheli, i cili mund të frenojë përhapjen e virusit HIV që shkakton AIDS-in.
Proteina toksike që e lëshon bleta gjatë thumbimit e që shkencëtarët e kanë emëruar si ‘Melittin’, vret qelizat e virusit të imunodeficiencës humane nëpërmjet poreve të lëkurës.
Njeriu nga autorët e studimit ka thënë se proteinat toksike të bletës mund të përdoren si xhel për të parandaluar përhapjen e HIV-it.
“Shpresa jonë më e madhe është se në vendet ku virusi HIV kalon shifra rekorde njerëzit mund ta përdorin këtë xhel si një masë parandaluese për ta ndaluar infeksionin fillestar”, ka deklaruar ai, ndërsa transmeton Kosovapress.
Mjekët po ashtu kanë zbuluar se ‘Melittini’ mund të jetë i suksesshëm edhe në vrasjen e qelizave të tumorit që do të ishte një tjetër zbulim i madh.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi