Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike

Shko poshtë

Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike Empty Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike

Mesazh nga Alberti Sat 16 Mar 2013 - 6:56

Zbulohet gjeni që kontrollon dhimbjen kronike

Shkencëtarët britanik kanë identifikuar gjenin përgjegjës për rregullimin e dhimbjes kronike, HCN2. Zbulimi i tyre mund të ndihmojë në krijimin e ilaçeve të reja, efikase për lirimin nga dhimbja.
"Shpresojmë që këto ilaçe do të jenë "të dizajnuara" ashtu që të bllokojnë proteinën, të cilën e prodhon gjeni i sapozbuluar. Në këtë mënyrë do të mund ta shërojmë llojin e dhimbjes që njihet si dhimbje neuropatike, e cila është e lidhur me dëmtimin e nervave dhe shpesh kontrollohet shumë vështirë me ilaçet në dispozicion sot", theksojnë shkencëtarët e Universitetit Cambridge.
Dhimbja akute shfaqet papritmas, ndërsa zakonisht është e ashpër dhe e vrullshme. Ajo shpesh paralajmëron ndonjë sëmundje ose kërcënim ndaj trupit. Mund të jetë e lehtë dhe të zgjasë gjithsej disa minuta ose më e fortë e cila zgjat me javë dhe muaj.
Në shumicën e rasteve, dhimbja akute nuk zgjat më gjatë se gjashtë muaj dhe krijohet pas shërimit të shkakut, i cili ka çuar te simptomat. Nëse nuk trajtohet në kohë, dhimbja akute mund të çojë deri te forma kronike.
Dhimbja kronike është problem i madh shëndetësor, ekonomik dhe social. Ajo është këmbëngulëse pavarësisht faktit që lëndimi është shëruar dhe tregon faktin që ende ekziston aktiviteti në sistemin nervor.
Efektet anësore fizike përfshijnë muskujt e tensionuar, lëvizshmëri të kufizuar, mungesë të energjisë dhe ndryshim të oreksit. Efektet anësore emocionale përfshijnë depresionin, nervozen, zemërimin dhe frikën nga lëndimi i sërishëm.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi