Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dieta me banane, më e thjeshta deri tani People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Dieta me banane, më e thjeshta deri tani People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dieta me banane, më e thjeshta deri tani

Shko poshtë

Dieta me banane, më e thjeshta deri tani Empty Dieta me banane, më e thjeshta deri tani

Mesazh nga T_o_n_i Tue 19 Mar 2013 - 9:33

150 kalori përmban pija e bërë nga banania, akulli dhe jogurti, e cila do të ju mbajë të ngopur për një kohë më të gjatë. Nëse e zgjidhni këtë dietë, atëherë e keni të ndaluar konsumimin e alkoolit, akullores dhe ëmbëlsirave pas darkës.

Një banane në ditë
Rekomandohet që për çdo mëngjes të hani nga një banane dhe të pini një gotë ujë në temperaturë të dhomës, ndërsa gjatë ditës nuk keni nevojë që të përmbaheni dhe mund të hani zamrën, drekën dhe darkën e zakonshme.

Megjithatë, nëse e zgjidhni këtë dietë atëherë e keni të ndaluar konsumimin e alkoolit, akullores dhe ëmbëlsirave pas darkës, derisa gjatë secilës shujtë duhet të pini vetëm ujë, gjithmonë të ngrohur në temperaturë të dhomës.

Popullariteti i madh
Edhe pse kjo dietë për një kohë të shkurtër është bërë tejet e popullarizuar, ekspertët dietave nga vende të ndryshme të botës theksojnë se ajo nuk është çudibërëse. Është e vërtetë që banania dhe uji për kafjall ndihmojnë përshpejtimin e metabolizmit dhe që një shujtë e tillë përmban shumë pak kalori.

Në fakt, duke u varur nga lloji, banania përmban 72 deri në 135 kalori, prej 10 deri në 20 gramë sheqer, por vetëm 2 deri në 4 gramë celulozë, gjë që nuk është e mjaftueshme, sepse një ose dy orë pas një kafjalli të tillë që përbëhet vetëm nga karbohidratet, ndjejmë uri, pohojnë shkencëtarët. Sipas tyre, as ideja që për drekë, darkë ose zamër të konsumohet çfarë të dëshirohet nuk është një recetë e vërtetë për humbje të peshës.

Aktiviteti fizik
Nga ana tjetër, shumë ekspertë të dietave theksojnë se nëse doni që të humbni peshë duhet të jeni fizikisht aktivë, si dhe që duhet ta kontrollon o konsumimin e kalorive, si dhe djegien e tyre. Kështu që është një gjë shumë më e shëndetshme që në vend se në mëngjes ta hani vetëm një banane, t’ia përgatisni vetes një pije të pasur me vlera ushqyese prej vetëm 150 kalorive, e cila do t’ju mbajë të ngopur më gjatë.

Përziejeni një banane me disa kube akulli dhe me një filxhan jogurt dhe në atë mënyrë do të konsumoni, përveç fibrave të dobishme, edhe 12 gramë proteina.
T_o_n_i
T_o_n_i
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Tirane
Postime Postime : 18036
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/05/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi