Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë

Shko poshtë

Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë Empty Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë

Mesazh nga Alberti Thu 4 Apr 2013 - 10:58

Ushtrimet fizike mbrojnë eshtrat në afat të gjatë

Ushtrimet e rregullta fizike që nga mosha e fëmijërisë ndërlidhen me mungesën e rrezikut nga frakturat në pleqëri, kanë bërë të ditur shkencëtarët suedezë.
Hulumtuesit e Spitalit Universitar “Skane” në Malmö kanë vërtetuar se aktiviteti fizik në fëmijëri drejtpërdrejt ndërlidhet me masë më të madhe të eshtrave në pleqëri. Në studim kanë marrë pjesë 2.300 fëmijë prej moshës 7 deri në 9-vjeçare si dhe 2.100 pjesëmarrës të moshës mesatare prej 69 vitesh.
Me përcjellje të shpeshtësisë së aktivitetit fizik, hulumtuesit kanë matur zhvillimin e eshtrave te fëmijët dhe shpeshtësi në e frakturave dhe dendësisë së mineraleve eshtra. Sipas tyre, rezultatet e reja janë konfirmim i dobisë afatshkurtër dhe afatgjatë nga aktivitetet e rregullta fizike.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi