Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ndikon uria në organizëm? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ndikon uria në organizëm? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si ndikon uria në organizëm?

2 posters

Shko poshtë

Si ndikon uria në organizëm? Empty Si ndikon uria në organizëm?

Mesazh nga Alberti Mon 8 Apr 2013 - 6:55

Si ndikon uria në organizëm?

Kur nuk konsumojmë ushqim për një kohë të gjatë, organizmi sekreton adrenalinë, ndihet i sulmuar dhe fillon që të përdorë rezervat e krizës.
Por, për më pak se një ditë, rezervat e sheqerit në mëlçi harxhohen, kështu që organizmi fillon me konsumimin e proteinave nga muskujt. Kjo mund të shkaktojë kokëdhembje apo marramendje, e disa mund të ndihen edhe të lodhur dhe të ndiejnë të ftohtë.
Por, gjatë urisë, truri përjeton edhe një ndryshim të këndshëm. Transmetuesi (substancë kimike) serotoninë vepron më gjatë në tru, prandaj shumica e njerëzve që agjërojnë disa ditë, fillojnë që të ndihen për mrekulli.
Ka të dhëna që uria mund ta normalizojë shtypjen e gjakut, apo edhe nivelin e sheqerit në gjak. Krahas kësaj, nuk ka dyshim se ajo largon kilet e tepërta me efikasitet. Por, shumica e këtyre kileve kthehen sapo të kalojmë në regjimin e rëndomtë të të ushqyerit.
Para se ta filloni ndonjë dietë rigoroze, e cila kërkon që të duroni urie, është mirë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Alberti
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 41743
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 23/11/2009
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Tenisi

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ndikon uria në organizëm? Empty Re: Si ndikon uria në organizëm?

Mesazh nga Anakonda Wed 22 May 2013 - 19:07

ehhh uria e kam provuvet trrish pa henger e te shohesh frigoriferin qe ta ben me sy por ti detyrohesh trrish ashtu siq je

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 27
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi