Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Etika e sjelljes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Etika e sjelljes People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Etika e sjelljes

3 posters

Shko poshtë

 Etika e sjelljes Empty Etika e sjelljes

Mesazh nga WebMaster Thu 6 Jun 2013 - 23:43

Etika ne filozofi eshte studimi dhe vleresimi i sjelljes njerezore.Ajo merret me ceshtjet cfare eshte mire e cfare eshte keq.Duke krijuar kete ide sipas gjykimit tone ndajme sjelljet tona po dhe te te tjereve si te mire ose te keqe.Sot me bere pershtypje sjellja e nje femre qe ne nerva e siper duke e duruar per 1 ore ju drejtova dhe i thashe- Me fal po ke nje sjellje mjaft te keqe.Ndodh qe sjelljet e keqia te rendojne mbi dike tjeter, sepse ai qe sillet keq nuk mund ta gjykoj veten deri ne ate pike.Sot shoh njerez te vetkenaqur me sjelljen e tyre dhe agresive nese u bene me dije se sjellja e tyre eshte e gabuar.

Si mund te perfitoj njeriu etiken e sjelljes qe do e beje te rendesishem ne sy te shoqerise dhe jo ne menyren si e sheh veten ai.
 Etika e sjelljes 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj   Etika e sjelljes 30l12rc Pytje & Përgjigje  Etika e sjelljes 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Etika e sjelljes Empty Re: Etika e sjelljes

Mesazh nga An0nim Fri 7 Jun 2013 - 2:05

Ne pikepamje me te thelle etika meret me cfar eshte Mire/Keq, E drejte/Gabim. Themi se etika parashkruan se cfar eshte sjellje e duhur.

Etika eshte nje refleksion sistematik mbi sjelljen morale, perndryshe nje "teori" morali.

Me shume material ju sjell nje here tjeter.
Pershendetje.
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Etika e sjelljes Empty Re: Etika e sjelljes

Mesazh nga Anakonda Thu 20 Jun 2013 - 22:39

Etika

Etika është shkenca që studion moralin, parimet,
normat dhe rregullat e sjelljes së njerëzve në shoqëri. Morali i një
shoqërie, i një klase apo edhe i një grupi shoqëror.
Etika në filozofi është studimi dhe vlerësimi i
sjelljes njerëzore në dritën e parimeve morale. Parimet morale mund të
shikohen si standardi i sjelljes që njerëzit kanë ndërtuar për veten e tyre
ose si lëndë e shtrëngimeve dhe detyrimeve që një shoqëri e caktuar kërkon
nga pjesëtarët e saj. Ajo merret me çështjet se çfarë është e mirë dhe çfarë
është e keqe, si mundemi ne të bëjmë dallimet mes tyre, a është e mira dhe e
keqja e njëjtë për të gjithë; si mundemi të bëjmë vendime të forta që mund
të ndihmojnë apo pezmatojnë të tjerët? Emërtimi përdoret edhe për çdo sistem
ose teori të vlerave morale ose parimore. Tradicionalisht etika ndahet në
etikë normative dhe etikë e zbatuar.


Asgjë që është e gabuar moralisht mund të
jetë politikisht e drejtë
"
. (William E.
Gladstone)
Ata që kultivojnë rrëmujë morale për
përfitim duhet të kuptojnë këtë: ne do t´i përmendim emrat e tyre dhe do t'i
korisim ata siç e lypin të koriten
".
(Bob Dole)


Por fatkeqësisht edhe kjo shkencë sot është
hequr nga përdorimi dhe nuk gjen zbatim në jetën e përditshme përderisa edhe
morali ka renë dhe nuk behët fjalë për norma amorale apo rregulla morale,
pra edhe kjo shkencë ka renë në gjumë, sepse nuk kam e çka të merret.

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Etika e sjelljes Empty Re: Etika e sjelljes

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi