Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 gjërat që nuk dini për shalqinin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
10 gjërat që nuk dini për shalqinin People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

10 gjërat që nuk dini për shalqinin

2 posters

Shko poshtë

10 gjërat që nuk dini për shalqinin Empty 10 gjërat që nuk dini për shalqinin

Mesazh nga An0nim Thu 27 Jun 2013 - 2:22

10 gjërat që nuk dini për shalqinin Thumb_250x150
Shalqini është një ndër frutat më të preferuara për stinën e Verës, dhe është quajtur si fruti “mbret” për këtë sezon.
Shalqini ka shumë veti të mira për organizmin dhe duhet ta konsumoni sa më shumë për këtë sezon.
Më poshtë po ju paraqesim 10 gjëra që ju nuk dini për këtë frut:
1. Shalqini është me ngjyra të ndryshme, megjithëse ne jemi mësuar ta quajmë vetëm të kuq. Të mirat që sjell në trup ky frut janë të jashtëzakonshme.
2. Ai mund të konsumohet në sasi të mëdha pasi nuk ka kalori dhe nuk të shëndosh. Për të gjithë ata që kanë problem me peshën duhet të hanë sa më shumë shalqin.
3. Shpesh shalqini ngatërrohet me perimet. Por ajo që e bën atë të ndryshme nga ato është se ai ka një ëmbëlsi karakteristike dhe gjë që e bashkon me familjen e frutave.
4. Ky frut rritet në të gjithë botën, ai është në 1.200 variante në të gjithë botën.
5. Po kështu, shalqini mund të dërgohet në familje të ndryshme si dhuratë pasi simbolizon dashuri dhe mirësi. Kjo traditë ka qenë shumë e përhapur në Kinën dhe Japoninë e lashtë.
6. Shalqini mund të kombinohet edhe me shije të tjera, pra ai konsumohet bashkë me ushqime të ndryshme. Zakonisht në Shqipëri ai konsumohet së bashku me djathin e bardhë.
7. Farat e shalqinit janë shumë të mira, prandaj mos u shqetësoni aspak nëse atom und t’i gëlltitëni. Në disa vende të botës ato piqen dhe shoqërohen me kafe.
8. Nëse doni të hani shalqin për të shpëlarë trupin atëherë duhet ta hani para ushqimit.
9. Shalqini përmbanë 92% ujë dhe vetëm 5% sheqerë ndaj duhet që ta konsumoni sa më shumë pasi bën pastrimin e plotë të trupit.
10. Po kështu, shalqini është një frut që mund të quhet si më i madhi në botë pasi shalqini më i madh peshon rreth 108 kg./alb-observer.com/
An0nim
An0nim
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Sarande
Postime Postime : 2383
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/03/2012
Mosha Mosha : 31

Mbrapsht në krye Shko poshtë

10 gjërat që nuk dini për shalqinin Empty Re: 10 gjërat që nuk dini për shalqinin

Mesazh nga Anakonda Sat 13 Jul 2013 - 6:07

2. Ai mund të konsumohet në sasi të mëdha pasi nuk ka kalori dhe nuk të shëndosh. Për të gjithë ata që kanë problem me peshën duhet të hanë sa më shumë shalqin.
e vertet kjooo

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi