Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kush Ishte Drakula People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Kush Ishte Drakula People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kush Ishte Drakula

Shko poshtë

 Kush Ishte Drakula Empty Kush Ishte Drakula

Mesazh nga Anakonda Wed 17 Jul 2013 - 18:38

PER DRAKULEN KA SHUM HISTORI AI THUHEJ SE ISHTE LORD DHE SUNDONTE NE NJE VEND TE VOGEL PER TE GJTH ATA QE GUXONIN TI DILNIN PER PARA AI NUK I VRISTE SHPEJT MERRTE NJE DRU TE CILIN I A NGULTE DHE I MBANTE NE AJER DERI SA VDISNIN TEKSA SHIHTE GJAKUN QE PO RRJEDHTE ATI VETEM I U SHTUA URIJA PER TE NGERN ME PAS ERDHEN TRE NGA MBRETERIJA E SULLTANIT DHE KONTI DRAKULA I KERKOJ QE ATA TE PERKULESHIN PARA TIJ POR ATA KISHIN NJE RREGULL ASNJEHER MOS TA HIQNIN SHALLIN NGA KOKA KESHTU LORDI DRAKULA U NEVRIKOS DHE MORI NGA NJE BASKI DHE IA NGULTE NE KOK QDO NJERIT DHE KESHTU AI E TERRORIZOJ VENDIN E TIJ ME PAS I ERDHI NJE LAJMRIM SE DO TA SULMONIN SE SHPEJTI DRAKULEN AI NUK KISHTE USHTRI TE MADHE PER TE LUFTUAR KESHTU AI KTHEHET KUNDER POPULLIT DHE I NGUL TE GJITH NE DRUNJ PASI ERDHEN USHTRIJA ARMIKE ATA MBETEN TE SHTANGUR NGA AJO QE KISHIN PAR DHE MENJEHER JU DHA URDHRI TE TERHIQESHIN DRAKULA E MBROJTI VENDIN E TIJ DHE NE FUND VIN TRE PRIFTERINJ DHE I PYET SE KU DO SHKOJ UNE PASI TE VDES I PARI MUNDOHET TA GENJEJ DUKE I THEN SE DO SHPETOS DO SHKOSH NE PARAJS ATE E VRAU MENJEHER SEPSE E DINTE QE PO GENJENTE KURSE I DYT ISHTE ME TRIM DHE I THA TI DO SHKOSH NE FERR ME TY AS DJALLI NUK DO TE MERRET EDHE PRIFTIN E DYT E VRET ME PAS VJEN I TRETI QE ISHTE ME I RIU PER TE NUK DIHET SE QFAR PERJIGJJE DHA POR DOLI GJALLNGA KESHTJELLA E TIJ POR ME SIGUR AI E KA LEN TE DAL JASHT QE TE TREGONTE HISTORIN E DRAKULES GJAKATAR

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Kush Ishte Drakula Empty Re: Kush Ishte Drakula

Mesazh nga Anakonda Wed 17 Jul 2013 - 18:38

Drakula është vetëm një mit, një legjendë dhe vampirët nuk ekzistojnë. Kjo teori në fakt, duket se ka qenë e vërtetë deri tani, pasi me zbulimin e bërë së fundmi në Bullgari, ajo mund të vihet në dyshim.

Kështu, arkeologët e këtij vendi ballkanik, kanë zbuluar dy skelete, të periudhës së Mesjetës, të cilët kanë si tipar të veçantë të tyre, një shifër hekuri të futur në gjoks.

Këto pamje tregojnë se në kohët e lashta, kërcënimi i vampirëve ishte diçka reale e cila u bë më pas, edhe pjesë e miteve moderne.

Trupat u gjetën pranë një manastiri në një qytet në Bullgari, të quajtur Sozopol, në bregun e Detit të Zi, të cilat datojnë rreth 800 vjet më parë.

“Këto skelete tregojnë një praktikë të zakonshme në disa fshatra të kësaj zone, deri në dekadën e parë të shekullit të 20″, ka thënë Bozhidar Dimitrov, historian i Muzeut Historik Kombëtar të Bullgarisë.

Sipas besimeve pagane, ata që ishin njerëz të këqij në jetë, kur vdisnin, shndërroheshin në vampirë. Për të shmangur këtë ndryshim, në trupat e tyre u vendosën hekura, ose dru para varrimit të tyre.

Njerëzit, në fakt, mendonin se t’i vinin direkt kockat e tyre në varr, do t’i bënte ata të dilnin natën jashtë dhe të terrorizonin të gjallët

Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Burrel
Postime Postime : 31709
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 26
Hobi Hobi : Dashuria endrra shpresa ke te zgjidhja nga te tria dhe nje nate lotin pyeta mu pergjigj DASHURIA

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi