Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles...

Shko poshtë

Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... Empty Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles...

Mesazh nga WebMaster Thu 18 Jul 2013 - 6:49

Ëndrra e Ervisit është që një ditë edhe ai të mësojë të shkruajë dhe të lexojë si gjithë moshatarët e tij, pasi deri në moshën 10 vjeç ai tregon se nuk ka mundur të shkojë asnjë ditë në shkollë. Me fillimin e agjërimit 10-vjeçari Ervis Mustafaj endet rrugëve të Tiranës, duke i rënë daulles me shpresën se mos fiton disa të holla për të ndihmuar familjen. Tingujt e daulles së tij më shpesh dëgjohen në periferi të kryeqytetit, pasi aty ai ka edhe 'shtëpizën' ku jeton me prindërit dhe dy motrat. Edhe pse nuk është shumë i qartë se çfarë është muaji i Ramazanit, shpresa e vogëlushit që njerëzit në këtë muaj do jenë më dorëlëshuar është e madhe. "Zakonisht lypim, ose mbledhim kanaçe dhe hekurishte bashkë me prindërit, por kam pak ditë që unë i bie daulles nëpër rrugë, duke qenë se ka nisur Ramazani mbase fitoj më shumë lekë", - tregon 10- vjeçari. Nëpërmjet një interviste për "Gazetën", ai tregon mënyrën e jetesës që ka bërë pothuajse që kur ka lindur dhe se familja e tij prej vitesh e fiton bukën e gojës nga ato pak të holla që mbledhin duke lypur në rrugë. 
Intervista 


Përse i bie daulles? 
Se ka filluar Ramazani dhe që njerëzit të më japin ndonjë lekë. 
E di ti çfarë është muaji i Ramazanit? 


Kam dëgjuar që disa njerëz nuk hanë bukë gjatë ditës po hanë vetëm natën. Dhe pastaj për Bajram ndihmojnë të varfrit, por edhe ditët e tjera të Ramazanit i ndihmojnë, ndaj edhe babi më gjeti këtë daullen. 
Sa para fiton në një ditë? 
Nuk e di tamam se sa fitoj, se nuk i bëj dot llogaritë. Po disa herë babi më thotë mirë, mirë sot dhe janë 5 mijë ose 7 mijë lekë. Po pak lekë fitojmë në krahasim me më parë, se unë me motrat lypim prej shumë kohësh në rrugë dhe dikur na jepnin edhe lekë letre apo 1 mijë lekësha monedhe, ndërsa tani na japin pak, 100 lekë ose 200 lekë. 


I ke rënë edhe më parë daulles për muajin e Ramazanit apo vetëm këtë vit? 
Jo, vetëm këtë vit po i bie, nuk i kam rënë herë tjetër. 


Sa motra ke, janë më të rritura apo më të vogla se ty? 
Dy motra kam. Një pak më e madhe, tjetra është më e vogël. 


Ervis, ku banoni ti me motrat e tua? 
Te barakat në Shkozë. 


Shkoni në shkollë ti dhe motrat? 
Jo, nuk shkojmë. Asnjë nga ne nuk ka vajtur. Unë asnjëherë nuk kam vajtur në ndonjë shkollë. 
Po ke dëshirë të lexosh dhe të shkruash si fëmijët e tjerë? 
Po, kam shumë. Babi më thotë që kur të rritem do mësoj të shkruaj, por nuk e di se si do bëj, se as babi me mamin nuk dinë të shkruajnë. 
Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... Ervis
Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... 30l12rcEmri  i Forumit do të ndryshoj  Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... 30l12rc Pytje & Përgjigje Ervisi, 10-vjeçari që fiton bukën duke i rënë daulles... 30l12rc
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi