Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Muaji i Ramazanit, Nishani shtron iftar, nga Turqia Edi Rama uron Natën e Kadrit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Muaji i Ramazanit, Nishani shtron iftar, nga Turqia Edi Rama uron Natën e Kadrit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Muaji i Ramazanit, Nishani shtron iftar, nga Turqia Edi Rama uron Natën e Kadrit

Shko poshtë

Muaji i Ramazanit, Nishani shtron iftar, nga Turqia Edi Rama uron Natën e Kadrit Empty Muaji i Ramazanit, Nishani shtron iftar, nga Turqia Edi Rama uron Natën e Kadrit

Mesazh nga WebMaster Sat 3 Aug 2013 - 10:01

TIRANË-Muaji i Shenjtë i Ramazanit ka qenë vazhdimisht në qendër të vlerësimit dhe nga politika e krerë të shtetit. Në vigjilje të Natës së Kadrit Presidenti Bujar Nishani ka shtruar iftar duke mbledhur personalitete të njohur të fesë, kulturës, politikës, ambasadore etj, ndërsa kryeministri i zgjedhur Edi Rama ka përcuar një urim nga Turqia, ku ndodhej për vizitë zyrtare. 

“Muaji i Ramazanit është një rit madhështor e kuptimplotë. Në këto ditë besimtarët ngrenë lart sakrificat. Me anë të agjërimit ju tregoni superioritetin e virtytit mbi vesin. Përmes kësaj sfide që bëni, ju bëni atë që më tepër se gjithcka i duhet njerëzimit, dëshmoni dhe forconi besimin tek Zoti”, tha Nishani në një fjalë të mbajtur para iftarit. 

“Të qenit i uritur materialisht dhe i ngopur shpirtërisht është një e mirë e madhe, e kundërta e keqe e madhe. Uria e vullnetshme dhe e shenjtë e Ramazanit, kjo uri e bukur që gjatë këti iftari do ta largojmë është larg urisë së imponuar të dhjetëra viteve të shkuara. Është entuziazmues fakti se brenda urisë së imponuar kishte jo pak që mbanin Ramazan. Është madhështore dhe rrënqethëse të kujtosh sot atë heroizëm të asaj kohe. Ishte ky besim i pafund te Zoti, kjo bindje e palëkundur tek të mirat e sakrificës dhe durimit që e mbajtën gjallë besimin dhe bënë të mundur që Zoti të triumfojë mbi Djallin, të triumfojë e mira mbi të keqen, e bukura mbi të shëmtuarën, pasurimi mbi fukarallëkun, kjo kohë ndaj asaj kohe. Erdhi kjo ditë që lirshëm të mbajmë Ramazan, të shtrojmë iftar dhe të zbatojmë të gjitha ritet. Duke dëshmuar përkushtimin ndaj Zotit me privacion dhe sakrificë ju dëshmoni seriozitetin e virtytit ndaj vesit, punës ndaj parazitimit etj”, theksoi me tej Presidenti.

Kurse kryeministri i zgjedhur Edi Rama përmes Facebook dhe Twitter dërgon këtë mesazh urimi. 
‘U uroj gëzuar të gjithë muslimaneve natën e plotësimit të Librit të Shenjtë!”. 

Urimi vjen 3 orë pasi Rama theksoi se përfundoi takimin kryeministrin turk, Taip Erdogan. Takimi u mbajt në kryeqytetin turk ku Rama ndodhet për vizitë zyrtare. 

Edi Rama ka përcjellë gjithmonë urime për festa fetare, por kjo për Natën e Kadrit vjen nga toka e një shteti që zbaton zyrtarisht me përpikmëri cdo rit fetar mysliman.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 44
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi