Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jessen-Petersen: Kosova çalon në disa fusha kyçe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Jessen-Petersen: Kosova çalon në disa fusha kyçe People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Jessen-Petersen: Kosova çalon në disa fusha kyçe

Shko poshtë

Jessen-Petersen: Kosova çalon në disa fusha kyçe Empty Jessen-Petersen: Kosova çalon në disa fusha kyçe

Mesazh nga Vizitor Tue 23 Feb 2010 - 5:02

Ish-shefi i UNMIK-ut, Søren Jessen Petersen ka përsëritur qëndrimin e tij se, pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme. Megjithatë, në një intervistë për Deutsche Welle, ai ka vlerësuar se progresi në Kosovë çalon në disa fusha kyçe, si në ekonomi, krijimin e vendeve të punës, si dhe sundimin e ligjit...
Kur është fjala për ekonominë, Petersen thotë se arsyeja qëndron në pasigurinë e vazhdueshme lidhur me statusin e Kosovës. Ai thotë se Kosova është e pavarur dhe kjo pavarësi është pakthyeshme, megjithatë – sipas tij – për investuesit akoma ekziston pasiguri dhe kjo sjell deri te mungesa e investimeve më të mëdha, që do të krijonin vende pune.
I pyetur nëse për këtë pasiguri kontribuon numri i vendeve, që akoma nuk njohin pavarësinë e Kosovës, veçmas fakti se në mesin e tyre janë edhe disa vende të BE-së, Petersen thekson vetë rolin e Kombeve te Bashkuara. “Madje para se të arrijmë tek BE-ja pasiguria është krijuar para së gjithash nga dështimi i Kombeve të Bashkuara, që të njohë shpalljen e pavarësisë me anë të një rezolute”, ka thënë ai.
Petersen shton se meqë kjo është para së gjithash çështje evropiane, problem krijon fakti se BE-ja edhe njëherë dështoi të përgjigjet me një zë unik. Nga ana tjetër, siç tha ai, ka shumë më rëndësi që EULEX-i ndodhet në rajon. ‘Kjo do të thotë se BE-ja, përkundër disa ndarjeve të brendshme, është e angazhuar fuqimisht në sundimin e ligjit në Kosovë”.
Petersen thotë se ai beson se BE-ja do të bashkohet dhe vendet, që akoma po hezitojnë do të heqin dorë nga kundërshtimi i tyre. “Unë besoj se ata do të bëjnë këtë në interes të kohezionit dhe progresit rajonal. Rajoni duhet të ecë përpara. Rajoni ka ardhmëri rajonale. Por rajoni nuk mund të ecë përpara, nëse e lini një vend që gjendet në mes të rajonit, pra Kosovën, jashtë procesit të integrimit”, theksoi Petersen.
Në këtë intervistë Petersen ka përmendur edhe liberalizimin e vizave. “Sa më shpejt që BE-ja të shikojë vendet, që nuk u përfshinë në këtë liberalizim përfshirë këtu Kosovën, aq më mirë. Një gjë e tillë dërgon sinjal të qartë se Kosova do të hyjë një ditë në BE. Pra ne duhet të njohim dallimin në tempin e procesit, por BE-ja duhet vazhdimisht të dërgojë jo vetëm mesazhe verbale, por mesazhe me vepra konkrete mbi ardhmërinë këtyre vendeve në BE”, ka thënë ai.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi