Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rifillon në Hagë gjyqi i Radovan Karadzicit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rifillon në Hagë gjyqi i Radovan Karadzicit People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rifillon në Hagë gjyqi i Radovan Karadzicit

Shko poshtë

Rifillon në Hagë gjyqi i Radovan Karadzicit Empty Rifillon në Hagë gjyqi i Radovan Karadzicit

Mesazh nga Vizitor Mon 1 Mar 2010 - 7:22

Gjyqi për gjenocid ndaj ish udhëheqësit serb të Bosnjës, Radovan Karadzic, ka rifilluar në Gjykatën për Krime Lufte në Hagë. Karadzic do të bëjë deklarata hapëse të procesit gjyqësor, katër muaj pasi një bojkoti të seancave kundër tij.
Radovan Karadzic vetëmbrohet në gjyq dhe mohon se ka orkestruar disa nga krimet më të rënda të luftës së Bosnjës, përfshirë edhe masakrën e Srebrenicës më 1995 dhe rrethimin e Sarajevës.
Gjyqi ndaj tij ishte shtyrë që prej muajit nëntor pasi Tribunali emëroi një avokat për ta mbrojtur atë. Por ai e ka kryer vetë mbrojtjen e tij dhe e ka bojkotuar gjyqin me justifikimin se kishte nevojë për më shumë kohë.
Radovan Karadzic këmbëngul se është i pafajshëm, por refuzon të shprehet zyrtarisht ndaj akuzave. Karadzic që është 64 vjeç, përballet me dy akuza për gjenocid, përfshirë edhe për vrasjet në Srebrenicë të më shumë se 7,000 burrave dhe djemve, si edhe padi të tjera për vrasje, shfarosje, persekutim dhe deportim me dhunë.
Ish lideri serb i Bosnjës u arrestua në Beograd në 2008, pas gati 13 vjet të kaluara në arrati.
Gjatë kohës që ishte në pushtet, ai ishte president i republikës së vetëshpallur serbe të Bosnjës dhe komandant i ushtrisë gjatë konfliktit boshnjak që la më shumë se 100 mijë viktima.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi