Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pak Shqipëri në Itali People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Pak Shqipëri në Itali People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pak Shqipëri në Itali

Shko poshtë

Pak Shqipëri në Itali Empty Pak Shqipëri në Itali

Mesazh nga Vizitor Thu 27 May 2010 - 8:48

Pak Shqipëri në Itali PAK-SHQIPTARE--NE-ITALI-27_Për më shume se dhjetë ditë qyteti i Forlì, rreth 60 km larg Riminit, po zbulon Shqipërinë, traditat, kulturën si dhe mundësitë që ofron ajo për bizneset dhe turistët.

Megjithëse mjaft e re, e krijuar vetem një vit më pare, shoqata shqiptare 'Juvenilja', në bashkëpunim me entet vendore ka organizuar një sërë aktivitetesh që kane prekur fusha të ndryshme e që u ndoqën me shume interes. Gjate konferencave, ku morën pjesë edhe përfaqesues të institucioneve shqiptare u diskutua për mundesite e ofruara nga Shqiperia ne fushen e energjitikes, ndertimit dhe turizmit.

Meqenese filli i kuq qe pershkoi keto aktivitete ishte “zbulimi” reciprok, deshmite e biznesmeneve italiane qe punojne ne Shqiperi u alternuan me ato te shqiptareve qe kane ngritur nje biznes ne Itali. Rrefimet e turisteve qe kishin vizituar shqiperine flisnin me mire se çdo depliant apo reklame. Botimi i prezantuar me kete rast me titullin “Fytyra tjeter e emigracionit:Juvenilja nje rast integrimi i te rinjve shqiptare”, pasqyron fenomenin e emigracionit si nje rast i mire njohjeje dhe lidhjeje reciproke mes dy popujve.

E nuk mungoi edhe Shqiperia e dikurshme. Ne ekzpoziten fotografike te hapur me kete rast, fotografite e Marubit dhe ato te arkivit te shtetit, te vendosura perkrah atyre me te reja te Roland Tashos krijuan ne syte e spektatoreve nje mozaik te larmishem tonesh dhe atmosferash.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi