Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” ! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” ! People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” !

Shko poshtë

Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” ! Empty Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” !

Mesazh nga Aristogata Tue 8 Jun 2010 - 11:11

Kurrë mos thuaj “ABRAKADABRA” ! Abrakadabras


Duke thënë këtë fjalë, thonë specialistët në fushën e shkencave të kultit, ju pa dashur, mund ti hapni derën forcave të ferrit dhe të ndodheni nën pushtetin e demonëve të frikshëm të cilët mund të prishin në mënyrë të pakthyeshme jetën tuaj.

Ndryshe nga mendimi i përhapur gjërësisht,”Abrakadabra” nuk është një fjalë pa të keq që nënkupton gjëpura pa vlerë.

”Kjo fjalë është një mallkim i lashtë magjik, me anën e të cilit thërriteshin forcat e fuqishme të botës së përtejme”- thotë eksperti anglez në fushën e studimeve paranormale Roger Nedfield.

Në gojën e një okulisti me përvojë, kjo fjalë mund të jetë një mjet drejtimi mjeshtëror të këtyre forcave për të kryer punë të mira dhe të liga.

Kurse për njeriun e panjohur me të fshehurat e ezoterikës dhe që e thotë këtë fjalë ashtu kot, pa e menduar gjatë, ajo mund të ndjellë një ogur të keq.

Prejardhja e saktë e fjalës “Abrakadabra” nuk dihet. Ajo përmëndet për herë të parë në shkrim në poemat e autorit latin të shekullit II, Kuint Sever Saminok, megjithëse linguistët thonë se ajo është shumë më e vjetër.

Kjo fjalë është gjysëm polindromë, që do të thotë se lexohet njëlloj si nga e majta në të djathtë, ashtu dhe nga e djathta në të majtë. Kuptimi i saj ështtë...pafundësia.

Mjekët në Romën e lashtë e përdornin këtë fjalë për të kuruar ethet dhe dhimbjen e dhëmbëve.

Në një pergamenë në formë trekëndëshi fillimisht shkruan të gjithë fjalën e plotë, pastaj në çdo rradhë hiqnin nga një gërmë nga fundi, derisa mbetej gërma “a”.

Pergamenin më pas e mbanin si hajmali.

Kaluan shekuj: Njerëzit e harruan përdorimin me vend të kësaj fjale.

Madje ndodhte që njerëzit ta përdornin atë për t’u tallur, teksa rezultatet qëllonin të ishin tragjike.

Po ju përmend disa prej tyre:

Në vitin 1975 në Angli, daja i një vogëlusheje 7 vjeçare po i tregonte të mbesës ditën e lindjes, disa numra shpejtësie. Ai nxorri nga kapelja e vet një lepur, tha fjalën e ndaluar dhe ... papritur u zhduk në ajër. Ai u shfaq sërish vetëm pas 4 vitesh, larg shtëpisë, në një kontë tjetër me emrin Devonshire.

Flokët e burrit 36 vjeçar ishin bërë borë të bardha dhe vazhdimisht mërmëristë dicka për “botën e demonëve”.

Në vitin 1981 Pronari i një firme në Demojna shteti i Ajoua në ShBA, i cili tregtonte materiale hidrosanitare, rastësisht nxorri si padashur nga goja këtë fjalë enigmatike, tek lëvdonte juristin e vet i cili i bënte bisht me ustallëk pagesave të tatimeve dhe fjala e mallkuar solli një sulm të tillë të demonëve mbi fabrikë sa ajo u boshatis e tëra dhe si përfundim pronarit iu desh ta mbyllte.

Në vitin 1998, në Australi një djalë 5 vjeçar po luante me një lodër fëmijësh që quhej “thesi magjik” të cilin ia kishin dhuruar për Krishtlindje. Djalit se si i doli pa dashur nga goja fjala “Abrakadabra” dhe papritur shtëpia u mbush me krijesa të mëdha dhe të frikshme, të cilat e rrëmbyen nënën e tij dhe u zhdukën së bashku një herë e përgjithmonë.

Mendohet se të ligën e ndjell jo vetëm shprehja e kësaj fjale por dhe ndërthurja e saj me faktorë të tjerë magjikë.

Nëse ju e thoni rastësisht fjalën “Abrakadabra” njëherësh , me katër njerëz të tjerë të qytetit tuaj, duke formuar kështu një pentagram, prisni fatkeqësi të mëdha.

Unë nuk e njoh mekanizmin e veprimit të mallkimeve të lashta prandaj ju këshilloj të mos e thoni dhe të mos e shkruani kurrë këtë fjalë.
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 31
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi