Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rritje e pandalshme e cmimeve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rritje e pandalshme e cmimeve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rritje e pandalshme e cmimeve

Shko poshtë

Rritje e pandalshme e cmimeve Empty Rritje e pandalshme e cmimeve

Mesazh nga Vizitor Wed 5 Jan 2011 - 4:52

Cmimet e fruta-perimeve këtë fillimviti duket se kanë pësuar një ulje të lehtë në krahasim me pesë ditë më parë. Kjo ulje ka ardhur edhe si pasojë e mungesës së fuqisë blerëse.
“Cdo vit në kët ëkohë domatja ishte mbi 200 lekë të reja, ndërsa tani është 230 lekë. Zakonisht familjet shqiptare frutat dhe perimet i kanë kthyer në luks dhe dihet që do ketë më pak blerje”, tregon një tregtar.

“Hic fare nuk blejnë. Portokallin e kam blerë që prej vitit të ri dhe tani po e shes me 600 lekë. Fuqia blerëse është e mbaruar”, thotë një tjetër.

Por ky fillim viti do të jetë më i shtrenjtë për konsumatorët edhe pse cmimet e ushqimeve bazë për një familje, sic është mielli, shqeri, makaronat dhe vaji kanë pësuar rritje. Tregtarët e shumicës tregojnë se rritja e këtyre produkteve nis me 5 deri në 30 lekë.

“Vazhdojnë të jenë të rritura cmimet e sheqerit dhe orizit. S’ka bërë vaki ndonjëherë. Nuk menaxhohet tregu nga institucionet e shtetit”, deklaron Niko Zhezha, kryetar i Shoqatës së Tregtarëve.

Në tregjet e shumicës janë të paktë blerësit, jo vetëm sepse është fillim viti, por edhe sepse cmimet e konusmit të përditshëm kanë pësuar rritje.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi