Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Basha: Sukses në luftën kundër drogës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Basha: Sukses në luftën kundër drogës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Basha: Sukses në luftën kundër drogës

Shko poshtë

Basha: Sukses në luftën kundër drogës Empty Basha: Sukses në luftën kundër drogës

Mesazh nga Vizitor Thu 3 Feb 2011 - 3:13

Basha: Sukses në luftën kundër drogës Bashaa
Ministri i Brendshëm, Lulzim Basha ka deklaruar se ekspertët e sigurisë të Bashkimit Evropian kanë vlerësuar me nota maksimale punën e policisë shqiptare në luftën kundër drogës.

Gjatë një takimi me krerët e Policisë së Shtetit, Basha është shprehur se ky sukses i strukturave policore të vendit nuk është i rastësishëm.

“BE në mbledhjen e ekspertëve konstatoi se në Ballkan, policia shqiptare në vitin 2010 ka qenë më e mira në luftën kundër drogës. Ky vlerësim nuk është rastësi e aq më pak një inkurajim bosh. Është një konstatim që bazohet tek rezultatet e arritura nga policia shqiptare brenda dhe jashtë territorit”, ka deklaruar Basha.

Sipas tij, policia shqiptare ka arritur një sukses të vecantë në luftën kundër kanabisit, kultivimi i të cilit është reduktuar në mënyrë drastike përmes përdorimit të metodave të sofistikuara.

“2010-a shënon një tkurrje prej 40 për qind të sipërfaqeve të kultivuara me kanabis dhe aktualisht kemi 70% sipërfaqe më pak të kultivuara se në vitin 2005”, ka saktësuar Basha.

Ai ka nënvizuar se sukses është arritur edhe në konfiskimin e drogave të rënda, që trafikohen nga zinxhire ndërkombëtare përmes territorit tonë.

“Por konstatimi nuk bazohet vetëm këtu, por edhe tek tranziti i heroinës, kokainës, etj. Operacionet strategjike të policisë për të goditur krimin e organizuar fokusohen pikërisht në këtë pikë. Raporti evideonton se futja e sistemeve moderne, ndërthurja e tyre me sistemet kufitare dhe bashkëpunimi me policitë e huaja, kanë cuar në një reduktim të vazhdueshëm të drogave që trafikantët kanë cuar ndërmend të trafikojnë përmes territorit tonë”, ka pohuar Basha.

Një tjetër pikë e prekur nga ministri i Brendshëm ka qenë sigurimi i kufijve detarë, dikur rruga kryesore për trafikimin e drogës drejt vendeve të BE, ku sipas tij është arritur sukses përmes zbatimit të moratoriumit të skafeve.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi