Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht

Shko poshtë

Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht Empty Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht

Mesazh nga Vizitor Thu 10 Feb 2011 - 13:10

Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht Delavekourasgrigoris
Ministria greke e Jashtme greke ka kërkuar të mos i jepen përmasa deklaratave të konsullit grek në Korcë, Theodhoros Ikonomu, që pretendon se në këtë zonë jetojnë vorio-epirotë, ndersa vllejtë janë grekë.
Gjatë një takimi që zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme greke, Grigoris Delavekuras pati me gazetarët e akredituar në këtë ministri, u shpreh se cështja nuk duhet hiperbolizuar.

Ai ftoi mediat të bëjnë kujdes me publikimin dhe përmasat që iu jepën deklaratave për probleme kanë të bëjnë me dy vendet, pasi dy popujt tanë, sipas tij, kanë shumë pika lidhëse dhe minoriteti grek në Shqipëri luan një rol të rëndësishëm në marrëdhëniet dypalëshe.

Zëdhënësi theksoi po kështu edhe një herë se Athina e mbështet me forcë rrugën europiane të Shqipërisë.

“Ne do të vazhdojmë ta ndihmojmë Shqipërinë në implementimin e kësaj rruge. Padyshim që ne interesohemi për cdo minoritar grek që jeton në Shqipëri dhe jo vetëm për minoritarët që jetojnë në zonat e njohura minoritare në Shqipëri. Në këtë kontekst kemi kërkuar prej autoriteteve vendase që të respektojnë të drejtat e minoritarëve atje”, deklaroi Delavekuras.

“Shqipëria duhet të plotësojë zotimet që ka bërë përballë partnerëve europianë lidhur me të drejtat e njeriut dhe respektimin e të drejtave të minoriteteve në vend. Një ndihmesë të madhe do të japë edhe rregjistrimi i popullsisë që pritet të fillojë së shpejti”, tha ai.

Sipas Delavekuras, ky proces do t’i shërbejë në radhë të parë vetë qeverisë shqiptare si mjet pune, në mënyrë që të krijojë dhe administrojë edhe më mirë politikat e saj për minoritetet.

Mbetet për t’u sqaruar mirë procedura e rregjistrimit, formulimi i pyetësorit, por edhe mënyra e kryerjes së këtij regjistrimi, është shprehur zëdhënësi, duke shtuar se Athina kërkon që ai të bëhet në bazë të së drejtës ndërkombëtare.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht Empty Re: Konsulli, Athina: Mos e merrni seriozisht

Mesazh nga bobi 10 Fri 11 Feb 2011 - 1:47

Provokime deshtakesh qe s'mirret seriozisht,por qe prek kushtetuten shqiptare,edhe meriton debim nga korca ai pseudokonsull qesh
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi