Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
JETA E EMIGRANTIT........... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
JETA E EMIGRANTIT........... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

JETA E EMIGRANTIT...........

+9
Labja
Doktori
Americco
Vig-ana
Next
Lot i derdhur
leona
Shaban Cakolli
Aristogata
13 posters

Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Aristogata Tue 28 Jul 2009 - 0:06

Kjo tem i dedikohet vetem emigranteve qe jetojn jasht vendlindjes

flisni per jeten tuaj si emigrant?
sa vite keni qe jeni larguar nga atdheu?
me cfar merreni aktualisht ne vendin ku jetoni?
si ju trajton shoqeria atje duke ditur qe ju jeni emigrant?
ne cfar kushtesh shoqerore jetoni?
cfar mendoni per vendlindjen tuaj?
cilat jan gjerat qe kujtoni me nostalgji nga vendlindja?
a keni mall per atdheun tuaj.......?
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Jul 2009 - 1:15

Kam 11 vite qe jam larguar nga kosova.
merre me shkoll dhe me pun.
ne fillim jo dhe aq mir por tani mir shum.
shoqeria ime eshte shum e mir dhe e paster .
mendoj sikur te ishin kushtet sikur ne gjermani do kthehsha meniher te jetoj atje.
lojrat femirore.
shum shum kam mall(buk e kryp ne vatren ton jem qelik per gjithmon)
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Shaban Cakolli Tue 28 Jul 2009 - 1:25

Jeta e emigrantit eshte nje jete e huaj ne trupin e tij.Une e kam provuar ne lekuren time qe 15 vite.Mirremi me pune dhe vetem pune,nejse me zgjedhjen e punes vet qendroj mire,por ka njerez te vendlindjes tone qe punojne shume pune te renda per paga te vogla.Askush nuk duhet harruar se ne dhe te huaj gjithnje jemi te huaj,dhe vet shiqimi i te huajve te pyet c´kerkove ketu?:Vendlindja eshte gjeja me e shtrejte e njeriut,kete e dijne me se miri ata qe u mungon.Nga vendlindja kujtoj gjitha gjerat prej femijerie kur truri im ka filluar te dalloj cfare eshte e vendlindjes,prinderit qe u rrepaten per mua,motra e vellezer,cdo cep te vendlindjes time,ajrin,vapen ,freskine,lojerat,shkollimin,shoqerine,punen......Thene drejt ne me shoqerine sa do qe jemi larg,kilometrat nuk luajn rol,per ti bere nje vizite nje te afermi vikendeve.
Shaban Cakolli
Shaban Cakolli
Legjendë
Legjendë

Postime Postime : 6690
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/02/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga leona Tue 28 Jul 2009 - 1:29

Kam pas jetuar per 17 vjet ne greqi dhe mund te them qe jeta e emigrantit nuk esht dhe aq luksoze dhe e mir sa duket
leona
leona
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : Madrit
Postime Postime : 2038
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 28/04/2009
Mosha Mosha : 35

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Jul 2009 - 1:59

sado mire te jesh ne vend,,te huaj,,,si vendi jot nuk ka !!!
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Tue 28 Jul 2009 - 2:18

asgje sbehet si atdheu yt,ama sduhet te mohojme edhe ndihmen qe na dhan shtetet ne te cilat ndodhemi.un jetoj qe 10 vjet GREQI,te ciles i jam mirenjohse per kushtet qe me jep,prsh ,shkolla,puna ,etj.por asnjehere se harroj atdheun tim dhe ndjehem krenare qe jam shqiptare.me ka marr malli shum po cka te besh,kushtet e jeteses na detyruan te largohemi prej tij.

I LOVE YOU ALBANIA
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Lot i derdhur Tue 28 Jul 2009 - 3:34

fa schifoooooooooooo
Lot i derdhur
Lot i derdhur
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : milano
Postime Postime : 2858
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/01/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Next Tue 28 Jul 2009 - 9:56

shum bukur
nje jet normale dhe ketej ne gr
Next
Next
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 2536
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 26/01/2009
Mosha Mosha : 36

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Wed 29 Jul 2009 - 23:40

jetoj prej 5 vitesh ne GREECE bej nje jet normale dhe me shoqerin qekam krijuar kaloj mir
po mendien e kam tek shqiperia tek dheu qe me rriti
sado boss te jesh sado te mira te kesh ne nje vend te huaj kenashenin si ke vendi tend shdo ta gjesh ne anje vend tjeter te botes

~DHE PSE E VARFER UNE PRAP TE DUA SHQIPERIA IME GJITHCKA JE PER MUA~
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 30 Jul 2009 - 1:44

e huaj ne kete shtet qe ndodhem e huaj e per shqiperin,se ketu me thone na shqiptaria,vete shqiperi na erdhi grekja :scratch:



https://www.youtube.com/watch?v=YOl_DXiUqMY&feature=related
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 30 Jul 2009 - 2:23

hmm valla mu ka merzit kjo jet edhe pse ka lek ketu ne gjermani prap asgje nuk je i lutur ste duhen te tjerat vendlindja te ben te lumtur si do qe te jet buk e kryp e zemer shko ka shkon si me vendin tend nuk gjen.
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 30 Jul 2009 - 2:24

sado e mire te jete,,jeta ketu ne greqi,,si vendi jot ska
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 30 Jul 2009 - 2:27

si shtepi pa cati thone :mendoj:
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 30 Jul 2009 - 5:06

emigranti kudo MYSAFIR esht
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Aristogata Thu 5 Nov 2009 - 12:44

personalisht nuk e kam provuar emigrimin por mesa kam par eshte shum e dhimbshme te ndahesh nga familjaret JETA E EMIGRANTIT........... Icon_cry
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vig-ana Thu 5 Nov 2009 - 12:57

A nuk është jeta juaj një zinxhir frikërash për gjëra që ndodhin per te mire,e kurrë nuk ndodhin ti shijoni ju ( fjala per atedheun)
Vig-ana
Vig-ana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1365
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 5 Nov 2009 - 13:01

VIG-ANA shkruajti:A nuk është jeta juaj një zinxhir frikërash për gjëra që ndodhin per te mire,e kurrë nuk ndodhin ti shijoni ju ( fjala per atedheun)


asgje sbehet si atdheu yt,ama sduhet te mohojme edhe ndihmen qe na dhan shtetet ne te cilat ndodhemi.un jetoj qe 10 vjet GREQI,te ciles i jam mirenjohse per kushtet qe me jep,prsh ,shkolla,puna ,etj.por asnjehere se harroj atdheun tim dhe ndjehem krenare qe jam shqiptare.me ka marr malli shum po cka te besh,kushtet e jeteses na detyruan te largohemi prej tij.

I LOVE YOU ALBANIA JETA E EMIGRANTIT........... 94251 JETA E EMIGRANTIT........... 94251 JETA E EMIGRANTIT........... 94251 JETA E EMIGRANTIT........... 94251
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vig-ana Thu 5 Nov 2009 - 13:03

SKA SI TY ATDHEU IM
Vig-ana
Vig-ana
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 1365
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 18/10/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Thu 5 Nov 2009 - 22:40

shum e veshtire ne te gjitha aspektet
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Americco Thu 5 Nov 2009 - 22:43

Jeta e emrigrantit dihet,AMERIKA ku jetoj une,i thojn perndryshe SHTETI I GJITHA MUNDSIVE por nji mundsi nuk e ka qe esht me e shtrejta, Me naj hjek mallin e ATDHEUT
Americco
Americco
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Vendbanimi Vendbanimi : MIAMI
Postime Postime : 641
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/11/2009
Mosha Mosha : 43
Hobi Hobi : Bartender

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Vizitor Fri 6 Nov 2009 - 1:40

me pelqenn me lluksuze eqett dhe pa fjalll
Anonymous
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Aristogata Sat 7 Nov 2009 - 12:39

SE KAM PROVUAR
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Doktori Tue 5 Jan 2010 - 1:13

kam pas jetu 2 vjet ne gjermani kur kam pas qn i vogel pastaj kam ardh ne kanada ku jetoj me familien prej shum vitesh por vendlindjen e kom ne maqedoni jeta e emigrantit eshte shum e veshtirr ne fillim pastaj msohesh
Doktori
Doktori
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 1829
Anëtarësuar Anëtarësuar : 30/12/2009
Mosha Mosha : 37
Hobi Hobi : doktor

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Aristogata Tue 5 Jan 2010 - 2:27

doktori shkruajti:kam pas jetu 2 vjet ne gjermani kur kam pas qn i vogel pastaj kam ardh ne kanada ku jetoj me familien prej shum vitesh por vendlindjen e kom ne maqedoni jeta e emigrantit eshte shum e veshtirr ne fillim pastaj msohesh


JETA E EMIGRANTIT........... 657237 JETA E EMIGRANTIT........... 657237
Aristogata
Aristogata
WebMaster
WebMaster

Vendbanimi Vendbanimi : made in albania
Postime Postime : 47912
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/03/2009
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : poezia

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Labja Thu 5 Jan 2012 - 3:45

kame 8 vjet qe jetoj ne itali, nuk jetohet keq por na jep mundesi qe vendlindja jon nuk na jep, shoqeria varet shpesh her nuk e kan problem por me shume her te urrejn ose kan nje mendim te keq per egrimtart pa i njohur fare, studjoj dimerit dhe punoj beharit, vendlindja ime me mungon shume, kame vite pa e pare por mendoj se duhet te ndryshujn shume gjera JETA E EMIGRANTIT........... 2171737988
Labja
Labja
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Gjakun e zemres te Mamit
Postime Postime : 8252
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/12/2011
Mosha Mosha : 32
Hobi Hobi : Io anziché fare castelli in aria mi faccio templi nel cuore

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga EpiKada Sat 21 Jan 2012 - 12:37

Me 9 gusht te 2005, kam marre nje udhetim per te paren here jashte kufinjeve te vendit tim. Per diku qe as vet se dija ku ! Naten perpara se te lija gjithcka ne Shqiperi, shifja perballe dyqanit, shkollen time dhe fillova te qaja ne heshtje, shifja qe nderkohe ne shtepite e mia do banonin te tjere ...me kujtoheshin sakrificat e prinderve te mi per ti ndertuar..

Mendoja te afermit, lirine, gjuhen etj dhe sepse isha e shtyre nga nje kurjozitet per te ikur larg. Ate mengjes tek dyqani poshte ishin mbledhur, te gjithe me xhaxhallare, me gjyshet, me çunin e xhaxhait qe ziheshim si macja me miun :( .

Ate nate jashte kufinjeve, u shtrita dhe ndersa te tjeret flinin, u ula ne nje cep dhe shifja dritat dhe mendoja :

SHUME DRITA, shume imazh te pakuptimte !!!

Mberritem ne Shtepi dhe teksa po vizitoja shtepine: nje mur me kufizoje aq shume qe thashe MOS MENDO SE JE NE SHTEPINE TENDE E KE TE GJITHE HAPESIREN QE DO ! Me tmerroi ambjenti, sidomos malet me trondisnin ajo skene aq e larte ! Thoja me vete MIRE SE ERDHE NE BURGUN TEND TE RI.

Daten 18 gusht (datelindja ime) kur kushurinjte me merrnin ne telefon, nuk arrija te pergjigjesha sepse lotet me mbysnin, me vinte nje dhimbje ne gryke, sa nuk arrija te shprehja gje !

S'mund te harroje Fillimet e mia :

Me rregjistruan ne nje shkolle qe nuk e zgjodha vet, por vendosen te tjere, ne 15 Shtator filloi dhe shkolla... Mes 27 italianeve, 1 shqiptare qe me shifnin me percmim, me sy te dyshimte dhe ruanin gjithcka ne heshtje. Njemije veshtiresi duke filluar nga gjuha.

Matematiken arrija te isha e para pa shume komplekse, ashtu sikurse Kimi, Fizik, Anglisht. Italisht, Frengjisht (mesuesja rraciste, shpesh here me ngacmonte me pyetje Kulturore mbi Shqiperine : PYETJE TE NJE INJORANTEJE QE PARAGJYKONTE ASHTU SIKURSE INJORANCA NDIHEJ KE NXENESIT ).

Shpesh here per te mos thene GJITHMONE isha ne Heshtje, thoja me vete ku shkoje tere ai tipi im ?"! KU HUMBI ? Ku u trete ?

Kthehesha ne shtepi dhe gjumi behej droga ime per te harruar gjithcka, sepse askush s'kuptonte Situaten time, Shkolla, Shoqeria qe humba e s'po arrija te perballoja dot me, Nostalgjia per Shqiperine dhe te afermit, Inatet dhe Kurthet qe me thurnin cdo dite. Perballoja gjithcka ne heshtje pa bere fjale, ose me zihesha me 27 cdo dite pa mbeshtetjen e askujt ROB PA KURAJO QE S'ARRININ TE THONIN AS ATE QE MENDONIN.

Cdo vit te se mesmes jam ndjere Protagoniste ne vit te dyte : Smund te harroje cfare ndodhi dhe se si kunder 27 nxeseve dhe perpara te gjithe Komisionit shkollor kam arritur te mbroje veten nga AKUZAT shoqerore Arsyeja se SHQIPTARET JANE HAJDUTE : aty nuk di ku kam gjetur force te pergjigjem per te ruajtur Dinjitetin tim si studente etj.

Ne vit te trete jam zgjedhur Kujdestarja e klases dhe Presidentja e Keshillit te studenteve te shkolles: ketu kishte vend dhe fillimet e ndjenjave Miqesore dhe mbeshtjet e para, nga studentet Italian.

Keshtu kaloi dhe Viti i Katert dhe viti i Peste.


Me dhemb shume largesia sepse ne kete mergimm kam HUMBUR PERSONA QE DUA PAFUND....dhimbjen e kam perjetuar ne vetmi dhe larg. Viti 2010 ka qene nje nder vitet me te veshtire pas 2005. Nuk mund te harroje daten 3 mars, 19 Maj, 21 gusht, 27 Nentore;

Ne vit te peste ka qene arritja e qellimeve te mia :) . Arrita te dal shkelqyeshem dhe me maksimalen e notave !!! Me nje tezine mbi Shqiperine te mrekullueshme ku dhe rracistja e frengjishtes u dorezua.

Pyetja e fundit nga kryetari i komisionit ishte : SI E SHEF TE ARDHMEN TENDE ?

Jam pergjigjur shume thjeshte : Ministre te Ekonomi turizmit (dega qe frekuentoja dhe zgjodha ).

Pas kesaj Se besoja QE E MESMJA MBAROJE.....

Universiteti filloi .... pa nje pa dy bera zgjedhjen time ...

Ketu fillova te njohe JETEN, TE FILLOJE TE JETOJE JETEN TIME, TE NJOHE VETEN, TE NJOH E TE VLERSOJE AMBJENTIN NE TE CILIN JETOJA DHE TE CILIT NE FILLIM NUK ARRIJA TI PERKISJA...kam filluar te vlersoje shume gjera qe atehere varrosa bashke me nje pjese te timen. Rigjeta ate BUZEQESHJE ATE ENTUZIAZEM, QE KISHA NE SHQIPERI, ATE AMBICJEN QE ME COI DERI LARTE.

Ketu ka filluar te rrahi zemra ime forte per shume persona: per dy shqiptaret e pare te njohur dhe ata qe me zhgenjyen me shume !

Per Annen, per Deborah, per Marco per "Daniel" per ALBANIN... PERSONAT QE ME KANE MESUAR ME SHUME NE JETE SE GJITHCKA !!!

E shof thjeshte ARMONI, me ofron ate cfare Nje shtet si Shqiperia NUK DO ME OFRONTE KURRE. Si per kulture, si per rritje etj keto per arsye ekonomike .


Kam vuajtur shume por KAM MESUAR SHUME DHE NE FUND THEM FALEMINDERIT NJE ITALIE DHE NJE PERENDIE sepse une jam kam dale dhe jam SHUME KRENARE PER KETE !
EpiKada
EpiKada
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Cteduhetty
Postime Postime : 5045
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/10/2010
Hobi Hobi : Kelion

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Arabela Sat 21 Jan 2012 - 21:52

romane do shkruheshin per kete teme,,,
Arabela
Arabela
Princeshë
Princeshë

Postime Postime : 26332
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 04/03/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga bobi 10 Sat 21 Jan 2012 - 23:17

EpiKada shkruajti:Me 9 gusht te 2005, kam marre nje udhetim per te paren here jashte kufinjeve te vendit tim. Per diku qe as vet se dija ku ! Naten perpara se te lija gjithcka ne Shqiperi, shifja perballe dyqanit, shkollen time dhe fillova te qaja ne heshtje, shifja qe nderkohe ne shtepite e mia do banonin te tjere ...me kujtoheshin sakrificat e prinderve te mi per ti ndertuar..

Mendoja te afermit, lirine, gjuhen etj dhe sepse isha e shtyre nga nje kurjozitet per te ikur larg. Ate mengjes tek dyqani poshte ishin mbledhur, te gjithe me xhaxhallare, me gjyshet, me çunin e xhaxhait qe ziheshim si macja me miun :( .

Ate nate jashte kufinjeve, u shtrita dhe ndersa te tjeret flinin, u ula ne nje cep dhe shifja dritat dhe mendoja :

SHUME DRITA, shume imazh te pakuptimte !!!

Mberritem ne Shtepi dhe teksa po vizitoja shtepine: nje mur me kufizoje aq shume qe thashe MOS MENDO SE JE NE SHTEPINE TENDE E KE TE GJITHE HAPESIREN QE DO ! Me tmerroi ambjenti, sidomos malet me trondisnin ajo skene aq e larte ! Thoja me vete MIRE SE ERDHE NE BURGUN TEND TE RI.

Daten 18 gusht (datelindja ime) kur kushurinjte me merrnin ne telefon, nuk arrija te pergjigjesha sepse lotet me mbysnin, me vinte nje dhimbje ne gryke, sa nuk arrija te shprehja gje !

S'mund te harroje Fillimet e mia :

Me rregjistruan ne nje shkolle qe nuk e zgjodha vet, por vendosen te tjere, ne 15 Shtator filloi dhe shkolla... Mes 27 italianeve, 1 shqiptare qe me shifnin me percmim, me sy te dyshimte dhe ruanin gjithcka ne heshtje. Njemije veshtiresi duke filluar nga gjuha.

Matematiken arrija te isha e para pa shume komplekse, ashtu sikurse Kimi, Fizik, Anglisht. Italisht, Frengjisht (mesuesja rraciste, shpesh here me ngacmonte me pyetje Kulturore mbi Shqiperine : PYETJE TE NJE INJORANTEJE QE PARAGJYKONTE ASHTU SIKURSE INJORANCA NDIHEJ KE NXENESIT ).

Shpesh here per te mos thene GJITHMONE isha ne Heshtje, thoja me vete ku shkoje tere ai tipi im ?"! KU HUMBI ? Ku u trete ?

Kthehesha ne shtepi dhe gjumi behej droga ime per te harruar gjithcka, sepse askush s'kuptonte Situaten time, Shkolla, Shoqeria qe humba e s'po arrija te perballoja dot me, Nostalgjia per Shqiperine dhe te afermit, Inatet dhe Kurthet qe me thurnin cdo dite. Perballoja gjithcka ne heshtje pa bere fjale, ose me zihesha me 27 cdo dite pa mbeshtetjen e askujt ROB PA KURAJO QE S'ARRININ TE THONIN AS ATE QE MENDONIN.

Cdo vit te se mesmes jam ndjere Protagoniste ne vit te dyte : Smund te harroje cfare ndodhi dhe se si kunder 27 nxeseve dhe perpara te gjithe Komisionit shkollor kam arritur te mbroje veten nga AKUZAT shoqerore Arsyeja se SHQIPTARET JANE HAJDUTE : aty nuk di ku kam gjetur force te pergjigjem per te ruajtur Dinjitetin tim si studente etj.

Ne vit te trete jam zgjedhur Kujdestarja e klases dhe Presidentja e Keshillit te studenteve te shkolles: ketu kishte vend dhe fillimet e ndjenjave Miqesore dhe mbeshtjet e para, nga studentet Italian.

Keshtu kaloi dhe Viti i Katert dhe viti i Peste.


Me dhemb shume largesia sepse ne kete mergimm kam HUMBUR PERSONA QE DUA PAFUND....dhimbjen e kam perjetuar ne vetmi dhe larg. Viti 2010 ka qene nje nder vitet me te veshtire pas 2005. Nuk mund te harroje daten 3 mars, 19 Maj, 21 gusht, 27 Nentore;

Ne vit te peste ka qene arritja e qellimeve te mia :) . Arrita te dal shkelqyeshem dhe me maksimalen e notave !!! Me nje tezine mbi Shqiperine te mrekullueshme ku dhe rracistja e frengjishtes u dorezua.

Pyetja e fundit nga kryetari i komisionit ishte : SI E SHEF TE ARDHMEN TENDE ?

Jam pergjigjur shume thjeshte : Ministre te Ekonomi turizmit (dega qe frekuentoja dhe zgjodha ).

Pas kesaj Se besoja QE E MESMJA MBAROJE.....

Universiteti filloi .... pa nje pa dy bera zgjedhjen time ...

Ketu fillova te njohe JETEN, TE FILLOJE TE JETOJE JETEN TIME, TE NJOHE VETEN, TE NJOH E TE VLERSOJE AMBJENTIN NE TE CILIN JETOJA DHE TE CILIT NE FILLIM NUK ARRIJA TI PERKISJA...kam filluar te vlersoje shume gjera qe atehere varrosa bashke me nje pjese te timen. Rigjeta ate BUZEQESHJE ATE ENTUZIAZEM, QE KISHA NE SHQIPERI, ATE AMBICJEN QE ME COI DERI LARTE.

Ketu ka filluar te rrahi zemra ime forte per shume persona: per dy shqiptaret e pare te njohur dhe ata qe me zhgenjyen me shume !

Per Annen, per Deborah, per Marco per "Daniel" per ALBANIN... PERSONAT QE ME KANE MESUAR ME SHUME NE JETE SE GJITHCKA !!!

E shof thjeshte ARMONI, me ofron ate cfare Nje shtet si Shqiperia NUK DO ME OFRONTE KURRE. Si per kulture, si per rritje etj keto per arsye ekonomike .


Kam vuajtur shume por KAM MESUAR SHUME DHE NE FUND THEM FALEMINDERIT NJE ITALIE DHE NJE PERENDIE sepse une jam kam dale dhe jam SHUME KRENARE PER KETE !

Ta marre kush ta dergoje ne temen si shkrimi ne reflektim me te bukur ne forum per kete muaj,e po te ish 2011(shkrimi i 2011-es).Sikurse Arabela qe thote romane do duhej thene per emigrimin,edhe se di a do na kuptonte kush sa e thelle eshte ajo mbartje???

Vec PERGEZIME autores ne fjale.

Nga mbreme me ka shoqeruar ne mendime,edhe deri me tashme qe e citova .

Thjesht i pafjale.JETA E EMIGRANTIT........... 475449
bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga EpiKada Sun 22 Jan 2012 - 9:29

bobi 10 shkruajti:
EpiKada shkruajti:Me 9 gusht te 2005, kam marre nje udhetim per te paren here jashte kufinjeve te vendit tim. Per diku qe as vet se dija ku ! Naten perpara se te lija gjithcka ne Shqiperi, shifja perballe dyqanit, shkollen time dhe fillova te qaja ne heshtje, shifja qe nderkohe ne shtepite e mia do banonin te tjere ...me kujtoheshin sakrificat e prinderve te mi per ti ndertuar..

Mendoja te afermit, lirine, gjuhen etj dhe sepse isha e shtyre nga nje kurjozitet per te ikur larg. Ate mengjes tek dyqani poshte ishin mbledhur, te gjithe me xhaxhallare, me gjyshet, me çunin e xhaxhait qe ziheshim si macja me miun :( .

Ate nate jashte kufinjeve, u shtrita dhe ndersa te tjeret flinin, u ula ne nje cep dhe shifja dritat dhe mendoja :

SHUME DRITA, shume imazh te pakuptimte !!!

Mberritem ne Shtepi dhe teksa po vizitoja shtepine: nje mur me kufizoje aq shume qe thashe MOS MENDO SE JE NE SHTEPINE TENDE E KE TE GJITHE HAPESIREN QE DO ! Me tmerroi ambjenti, sidomos malet me trondisnin ajo skene aq e larte ! Thoja me vete MIRE SE ERDHE NE BURGUN TEND TE RI.

Daten 18 gusht (datelindja ime) kur kushurinjte me merrnin ne telefon, nuk arrija te pergjigjesha sepse lotet me mbysnin, me vinte nje dhimbje ne gryke, sa nuk arrija te shprehja gje !

S'mund te harroje Fillimet e mia :

Me rregjistruan ne nje shkolle qe nuk e zgjodha vet, por vendosen te tjere, ne 15 Shtator filloi dhe shkolla... Mes 27 italianeve, 1 shqiptare qe me shifnin me percmim, me sy te dyshimte dhe ruanin gjithcka ne heshtje. Njemije veshtiresi duke filluar nga gjuha.

Matematiken arrija te isha e para pa shume komplekse, ashtu sikurse Kimi, Fizik, Anglisht. Italisht, Frengjisht (mesuesja rraciste, shpesh here me ngacmonte me pyetje Kulturore mbi Shqiperine : PYETJE TE NJE INJORANTEJE QE PARAGJYKONTE ASHTU SIKURSE INJORANCA NDIHEJ KE NXENESIT ).

Shpesh here per te mos thene GJITHMONE isha ne Heshtje, thoja me vete ku shkoje tere ai tipi im ?"! KU HUMBI ? Ku u trete ?

Kthehesha ne shtepi dhe gjumi behej droga ime per te harruar gjithcka, sepse askush s'kuptonte Situaten time, Shkolla, Shoqeria qe humba e s'po arrija te perballoja dot me, Nostalgjia per Shqiperine dhe te afermit, Inatet dhe Kurthet qe me thurnin cdo dite. Perballoja gjithcka ne heshtje pa bere fjale, ose me zihesha me 27 cdo dite pa mbeshtetjen e askujt ROB PA KURAJO QE S'ARRININ TE THONIN AS ATE QE MENDONIN.

Cdo vit te se mesmes jam ndjere Protagoniste ne vit te dyte : Smund te harroje cfare ndodhi dhe se si kunder 27 nxeseve dhe perpara te gjithe Komisionit shkollor kam arritur te mbroje veten nga AKUZAT shoqerore Arsyeja se SHQIPTARET JANE HAJDUTE : aty nuk di ku kam gjetur force te pergjigjem per te ruajtur Dinjitetin tim si studente etj.

Ne vit te trete jam zgjedhur Kujdestarja e klases dhe Presidentja e Keshillit te studenteve te shkolles: ketu kishte vend dhe fillimet e ndjenjave Miqesore dhe mbeshtjet e para, nga studentet Italian.

Keshtu kaloi dhe Viti i Katert dhe viti i Peste.


Me dhemb shume largesia sepse ne kete mergimm kam HUMBUR PERSONA QE DUA PAFUND....dhimbjen e kam perjetuar ne vetmi dhe larg. Viti 2010 ka qene nje nder vitet me te veshtire pas 2005. Nuk mund te harroje daten 3 mars, 19 Maj, 21 gusht, 27 Nentore;

Ne vit te peste ka qene arritja e qellimeve te mia :) . Arrita te dal shkelqyeshem dhe me maksimalen e notave !!! Me nje tezine mbi Shqiperine te mrekullueshme ku dhe rracistja e frengjishtes u dorezua.

Pyetja e fundit nga kryetari i komisionit ishte : SI E SHEF TE ARDHMEN TENDE ?

Jam pergjigjur shume thjeshte : Ministre te Ekonomi turizmit (dega qe frekuentoja dhe zgjodha ).

Pas kesaj Se besoja QE E MESMJA MBAROJE.....

Universiteti filloi .... pa nje pa dy bera zgjedhjen time ...

Ketu fillova te njohe JETEN, TE FILLOJE TE JETOJE JETEN TIME, TE NJOHE VETEN, TE NJOH E TE VLERSOJE AMBJENTIN NE TE CILIN JETOJA DHE TE CILIT NE FILLIM NUK ARRIJA TI PERKISJA...kam filluar te vlersoje shume gjera qe atehere varrosa bashke me nje pjese te timen. Rigjeta ate BUZEQESHJE ATE ENTUZIAZEM, QE KISHA NE SHQIPERI, ATE AMBICJEN QE ME COI DERI LARTE.

Ketu ka filluar te rrahi zemra ime forte per shume persona: per dy shqiptaret e pare te njohur dhe ata qe me zhgenjyen me shume !

Per Annen, per Deborah, per Marco per "Daniel" per ALBANIN... PERSONAT QE ME KANE MESUAR ME SHUME NE JETE SE GJITHCKA !!!

E shof thjeshte ARMONI, me ofron ate cfare Nje shtet si Shqiperia NUK DO ME OFRONTE KURRE. Si per kulture, si per rritje etj keto per arsye ekonomike .


Kam vuajtur shume por KAM MESUAR SHUME DHE NE FUND THEM FALEMINDERIT NJE ITALIE DHE NJE PERENDIE sepse une jam kam dale dhe jam SHUME KRENARE PER KETE !

Ta marre kush ta dergoje ne temen si shkrimi ne reflektim me te bukur ne forum per kete muaj,e po te ish 2011(shkrimi i 2011-es).Sikurse Arabela qe thote romane do duhej thene per emigrimin,edhe se di a do na kuptonte kush sa e thelle eshte ajo mbartje???

Vec PERGEZIME autores ne fjale.

Nga mbreme me ka shoqeruar ne mendime,edhe deri me tashme qe e citova .

Thjesht i pafjale.JETA E EMIGRANTIT........... 475449

Faleminderit Bobi 10 , shkrimi eshte i PROTAGONISTES . Ky eshte minimumi dhe As me e vogla e Perjetimeve te kesaj pjese.

Dicka te veçante qe vlersoje tek protagonistja pa gjykime subjektiv por me nje sy objektiv : them se AJO JA KA DALE ashtu sikurse ky Shkrim .

Kjo eshte gjeja me e bukur , nuk eshte me Emigrimi qe sundon jeten e saj por INTEGRIMI .
EpiKada
EpiKada
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : Cteduhetty
Postime Postime : 5045
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/10/2010
Hobi Hobi : Kelion

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga bobi 10 Sun 22 Jan 2012 - 11:19

Faleminderit Bobi 10 , shkrimi eshte i PROTAGONISTES . Ky eshte minimumi dhe As me e vogla e Perjetimeve te kesaj pjese.

Dicka te veçante qe vlersoje tek protagonistja pa gjykime subjektiv por me nje sy objektiv : them se AJO JA KA DALE ashtu sikurse ky Shkrim .

Kjo eshte gjeja me e bukur , nuk eshte me Emigrimi qe sundon jeten e saj por INTEGRIMI . [/quote]

Nuk e ve ne dyshim,edhe ish ai shkrim qe secili gjen veten ne ate pjesen e shkeputjes,fillimin,edhe me pas ngelet ajo e urimit per sukseset e korra duke dhene pergezimin.

Ne ecjen varet nga dora e secilit NE.

Per reflektimin origjinal qe paraqet nje tufe emocionesh,dhimbjeje,loti,krenarie,gezimi ish kombinimi fantastik.







bobi 10
bobi 10
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 12756
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/09/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Anakonda Mon 9 Apr 2012 - 4:27

Jeta e emigrantit esht nje jet teper e veshtire;te gjendesh ne nje vend ku nuk flasin gjuhen tende,ku nuk njeh askend,ku je larg njerezve qe do dhe te duasn.Esht si te jesh thjesht nje imazh,sa per sy e faqe.Jeta e emigranteve esht e veshtire;pasi duhen te perballen me tradita dhe zakone te huaja;nuk esht se e kam provuar vet opor e di se esht shum e veshtire te jesh emigrant
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

JETA E EMIGRANTIT........... Empty Re: JETA E EMIGRANTIT...........

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi