Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR kërcënon serbët  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
KFOR kërcënon serbët  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KFOR kërcënon serbët

3 posters

Shko poshtë

KFOR kërcënon serbët  Empty KFOR kërcënon serbët

Mesazh nga WebMaster Sat 30 Jul 2011 - 9:40

Serbët nuk e zhbllokojnë rrugën në Rudare që çon në Jarinje të Leposaviqit, por,komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, të premten vonë në mbrëmje i ka paralajmëruar ata.
Një turme e madhe e serbëve kanë mbajtur të bllokuar edhe të premten rrugën në fshatin Rudare që çon në pikën kufitare 1, duke mos lejuar as KFOR-in të kalojë për të bërë furnizimin e ushtarëve, që ndodhen në kufi.

Gjenerali Byhler ka thënë se kësaj radhe u tërhoqën për hir të paqes dhe qytetarëve, porse nuk do të ketë “një herë të dytë”, dhe paralajmërimi i tij ka ardhur nga ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë, ku ka mbajtur një konferencë.

“Më në fund vendosa që mos ta vazhdojmërrugën, sepse ndërkohë janë mbledhur aq shumë radikalë dhe ekstremistë. Disaherë ka pasur edhe të shtëna mbi konvojin dhe pasi që nuk kemi pasur mundësi tëbëjmë dallimin në mes radikalëve dhe qytetarëve të rëndomtë të cilët kanë pasurpër qëllim të protestojnë, në mënyrë të qetë, për hirë të paqes vendosa të moskalojmë në dhunë, andaj jemi tërhequr, mirëpo ju bëra të qartë se herën e dytënuk do ta kemi më. Pra herën e dytë do të kalojmë, ndërsa përgjegjësitë atje mabënë me dije se KFOR-i do të kalojë dhe kjo vlen prej nesër", tha Byhler.

Sipas gjeneralit gjerman, në veriun e Kosovës e premtja ka qenë e qetë, dhe se KFOR-iështë duke i mbajtur pikat kufitare në Jarinje të Leposaviqit dhe Bërnjak tëZubin Potokut.

Makinave të rënda u janë ndaluar hyrje-daljet nga Kosova për në Serbi dhe anasjelltas,ndërsa nëpër këto pikëkalime, për shkaqe humanitare KFOR-i do të lejojë kaliminvetëm të automjeteve të vogla dhe personave.

Komandanti Byhler, i cili gjatë gjithë kësaj kohe ka zhvilluar takime me serbët, ka thënëse kërkesat e tyre janë të natyrës politike.

“Këto janë çështje politike, si çështja e pavarësisë dhe doganave dhe këto vërtetë janë çështje politike që duhet të zgjidhen përmes bisedimeve dhe jam i sigurt se kjo do të ndodhë gjatë ditëve të ardhshme”, tha Byhler.

Sipas ushtarakutgjerman Qeveria e Kosovës, ajo e Beogradit dhe BE-ja duhet ta dinë se në këtë pjesë të Kosovës do të kthehet siguria, qetësia dhe paqja.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

KFOR kërcënon serbët  Empty Re: KFOR kërcënon serbët

Mesazh nga Leo_uk Sat 30 Jul 2011 - 10:16

he pra se nuk jeni aty per turizem..
Leo_uk
Leo_uk
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Postime Postime : 5977
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/10/2010
Mosha Mosha : 45

Mbrapsht në krye Shko poshtë

KFOR kërcënon serbët  Empty Re: KFOR kërcënon serbët

Mesazh nga Docteur Thu 4 Aug 2011 - 7:47

5 SHTETE ULTIMATUM SERBISË: NUK KA KTHIM PRAPA PËR KOSOVËN PRISHTINË- Pesë shtetet më të fuqishme të botës, SHBA-të, Britania e Madhe, Gjermania, Franca dhe Italia i kanë dërguar një ultimatum të mërkurën mbrëma Serbisë, në të cilën i është bërë e ditur se nuk ka kthim prapa situatës së 25 korrikut. Lajmi bëhet publik nga portali kosovar i lajmeve Telegrafi, i cili i referohet mediave serbe, ku citohen burime të afërta me qeverinë në Beograd. Në këtë kërkesë fuqitë perëndimore propozojnë një formulë të re të kontrollimit të kufijve, të tilë sic e ka propozuar edhe Robert Cooper. “Deri më tani në kalimet kufitare ka pasur serbë dhe joshqiptarë që janë ndihmuar nga EULEX-i. Sipas modelit të ri në të ardhmen aty do të jenë tre serbë, tre shqiptarë dhe dy policë të EULEX-it. Është kërkuar me ultimatum që Serbia të ndalojë kontrollin e veriut të Kosovës nëpërmjet strukturave paralele”, thuhet në këtë kërkesë. Agjencia gjermane e lajmeve, DPA, raportoi se Robert Cooper propozoi kontrollin e kufijve nga policë e doganierë shqiptarë e serbë, dhe tha se mund të hyjnë vetura, por jo kamionë me mallra. Nuk ka BE për Serbinë, nëse veriu nuk është nën kontrollin e Prishtinës Në të njëjtën kohë gazeta “Blic” ka njoftuar se përfaqësues të BE-së dhe SHBA-ve gjatë bisedimeve joformale kanë kërkuar nga zyrtarët serbë që veriun e Kosovës ta lënë nën kontroll të autoriteteve në Prishtinë, në mënyrë që të vazhdojë integrimi evropian.
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

KFOR kërcënon serbët  Empty Re: KFOR kërcënon serbët

Mesazh nga Docteur Thu 4 Aug 2011 - 7:48

do doja ti zhdukja fare si shtet serbet
Docteur
Docteur
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Ne Afrike
Postime Postime : 5764
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/05/2011
Hobi Hobi : Ngacmime

Mbrapsht në krye Shko poshtë

KFOR kërcënon serbët  Empty Re: KFOR kërcënon serbët

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi