Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua

3 posters

Shko poshtë

Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua Empty Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua

Mesazh nga WebMaster Fri 2 Sep 2011 - 22:34

Nga të gjitha frikërat që përjetojmë, më e madhja është frika nga plakja. Disa muaj më parë mbusha 91 vjeç. Ndonëse disa njerëz këtë moshë mund ta quajnë të tejshtyrë, unë e shoh si fazën më të fundit të asaj aventure të madhe që quhet jeta ime.

Mendo pak: pjesa e katërt e një loje basketbolli është pjesa më intriguese; pse mos vlejë kjo edhe për jetën?

Më kanë pas thënë se tre janë fazat e jetës: rinia, mosha e pjekur dhe pleqëria. Por shumë njerëz nuk ia arrijnë kësaj të fundit ose, të paktën, nuk e jetojnë atë në mënyrë produktive. Një nga miqtë e mi për shembull, e pa fundin e jetës së tij në moshën 50 vjeçare dhe, me standardet e sotme, ai ishte relativisht i ri. Një mik tjetër hoqi dorë nga jeta aktive në moshën 65 vjeç duke i kthyer shpinën si eksperiencës ashtu edhe autoritetit që kishte krijuar për gati 6 dekada, pikërisht kur ishte në kohën e “fijeve të argjendit mes floririt”, siç thotë kënga e famshme e shekullit të kaluar që i dedikohet plakjes me hir e me lezet. “Jam shumë i lodhur, ndihem shumë i plakur”, tha dhe hoqi dorë nga “vepra” e jetë së tij që ende nuk e kishte përfunduar.

Plakja nuk duhet parë si pengesë. “Të jesh 70 vjeç i rritur,” ka shkruar juristi i njohur Oliver Wendell Holmes (Oliver Uendll Holms), është nganjëherë më frymëzuese se të jesh 40 vjeç i vjetër.”

Kuptohet, plakja është një nga ato procese të panumërta jetësore që mund të merren ose si “kufizime” ose si “mundësi”. Ja disa shembuj njerëzish, të cilët kanë kryer vepra të mëdha duke u ngritur mbi “kufizimet” që u ka nxjerrë jeta, njerëz, të cilët nuk ia dorëzuan veten plogështisë që iu impononte problemi shëndetësor që kishin.
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua Empty Re: Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua

Mesazh nga Єямєℓiиdå Fri 2 Sep 2011 - 22:45

Ashtu sikurse kenaqemi me arritjet dhe sukseset tona ne jete...duhet edhe te pranojme dobesite apo humbjet qe kemi/marrim gjate jetes....sepse njeriu perfekt nuk ekziston..

Jeta duhet shfrytezuar ne maksimum me menyre qe kur te shkosh 70 vjec 90 vjec etj..te mos thuash ah si nuk e bera kete..ate...
Єямєℓiиdå
Єямєℓiиdå
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 17963
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 09/10/2010
Mosha Mosha : 38
Hobi Hobi : Muzika, leximi & noti

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua Empty Re: Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua

Mesazh nga Anakonda Sat 18 Feb 2012 - 19:19

Ne mund te ndryshojme disa gjera per veten tone,por duhet te pranohemi nga te tjeret ashtu sic jemi ne te vertete.Pastaj jeta vetem nje here te vjen,dhe do te perpiqemi ta shijojme ashtu sic duam vete.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua Empty Re: Të jetosh i kënaqur me dobësitë e tua

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi