Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze

2 posters

Shko poshtë

Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze Empty Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze

Mesazh nga Emona Tue 1 Nov 2011 - 23:31

Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze Shkolla-shqipe--muze-ne-pozheran_0211110923_1

Objekti i shkollës - muze “Islam Pira” në Pozheran të Vitisë, pas rindërtimit të saj me një projekt të Ministrisë së Kulturë, do të shndërrohet në një muze të trashëgimisë kulturore e historike për rajonin e Anamoravës. Këtë e ka bërë të ditur drejtori komunal për kulturë në Viti, Visar Demiri, i cili ka thënë se ky objekt me vlera kulturo – historike, që është rindërtuar nga themeli me iniciativë të institucioneve komunale si dhe Zyrës rajonale të trashëgimisë kulturo-historike dhe me fonde të MKRS-së, pas rindërtimit kalon nën mbikëqyrje të institucioneve të Vitisë. Aty do të hapet një muze rajonal.

“Pas sqarimit të pozicioneve mes Komunës dhe Zyrës rajonale të trashëgimisë kulturore, si dhe MKRS-së rreth menaxhimit të këtij objekti,DKRS-ja e Vitisë ka iniciuar vendimin për marrjen nën menaxhim të këtij objekti që do të jetë vend ku komunat e rajonit të Anamoravës mund të ruajnë dhe të ekspozojnë eksponatet e tyre të vlerave kulturo-historike”, ka thënë Demiri.

Feriz Pira, historian, ka thënë se është bërë mirë që pas vonesave rreth funksionalizmit të kësaj shkolle - muze, e cila pas përfundimit të projektit të rindërtimit mbeti pa një përkujdesje institucionale, tani po definohet menaxhimi i saj. Shkolla muze në Pozheran të Vitisë llogaritet si një nga shkollat e para në rajonin e Anamoravës që u hap me dekret të Hasan Prishtinës në vitin 1908. Projekti i rindërtimit të objektit të shkollës shqipe në Pozheran ka kushtuar rreth 100 mijë euro dhe është mbuluar me fonde të MKRS-së.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze Empty Re: Shkolla më e vjetër shqipe në Pozheran bëhet muze

Mesazh nga Anakonda Wed 22 Oct 2014 - 3:34

kshu ndodh kur banesat ose institucjonet e dikurshme kthehen ne germadha
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi