Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un.... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un.... People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un....

2 posters

Shko poshtë

CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un.... Empty CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un....

Mesazh nga Emona Wed 9 Nov 2011 - 0:17

Në parkun anonim industrial në Virginia, në një ndërtesë modeste, Agjencia Qendrore Informative (CIA) përcjell Twiter –in nëpër gjithë botën, deri në 5 milionë sish në ditë.
CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un.... Main_twitter_facebook
Në qendrën e CIA-s për burime publike ekipi i ekspertëve njohur si "kontabilistë hakmarrës" po ashtu verifikon Facebook-un, gazetat, televizionet, radiostacionet lokale, chatet e internetit, përkatësisht të gjitha burimet e huaja te të cilat ka qasje të lirë.Që nga arabët deri te kinezët, që nga twiter-et deri te blogjet, analistët mbledhin shënime dhe në më të shumtën e rasteve në gjuhën burimore. Shënimet e marra i krahasojnë me gazetat lokale ose me thirrjet sekrete telefonike. Në këtë mënyrë krijojnë pasqyrën që nga ta e kërkojnë zyrtarët në Shtëpinë e Bardhë për ta marrë vesh situatën reale në ndonjë vend ose për ndonjë moment të caktuar.

Nëse rastësisht pyeteni, po, ata, për shembull, e kanë ditur se egjiptianët do të ngrihen ne kryengritje, por nuk e kanë ditur saktësisht ditën se kur do të ndodhë kryengritja, ka thënë për AP drejtori i Qendrës Doug Naquin. Ata kanë vlerësuar se mediumet shoqërore në vendet si Egjipti kanë rëndësi të madhe, përkatësisht se do të jenë rrezik i madh për regjimin qeveritar.

Ky ent i CIA-s është themeluar si përgjigje si përgjigje në rekomandimet e Komisionit të 11 Shtatorit e prioritet i tij është lufta kundër terrorizmit. Megjithëkëtë, qindra analistë, numri i të cilët vërtetë është i paditur për opinionin, përcjellin ngjarjet nëpër gjithë botën që nga qasja e internetit në Kinë deri te disponimi nëpër rrugë të Pakistanit. Dhe derisa qindra sish janë në Virginia, shumë të tjerë u ndihmojnë nëpër ambasadat amerikane nëpër botë me qëllim informata t’ua japin subjekteve të veta.

Analistët më të suksesshëm janë, thotë Naquin, afërsisht të ngjashëm me heronjtë e filmit kriminalistik "Vajza me tatuazh gjarpri” , dhe dinë të gjejnë gjëra për të cilat të tjerët as që e dinë që ekzistojnë.

Me fillimin e mbikëqyrjes së bejteve shoqërore, Qendra ka filluar pasi që Twitter tronditit regjimin Iranit gjatë Revolucionit të Gjelbër në vitin 2009. atëbotë mijëra demonstrues protestuan kundër rezultatit të zgjedhjeve me të cilin fitoi sërish kryetari i Iranit Mahmud Ahmadinexhad. Drejtori Naquin sqaroi se farsi atëherë ishte gjuha më e përdorur në rrjetet shoqërore .

Se sa e rëndësishme është Qendra, dëshmon fakti se raportet e saj pothuaj çdo ditë shkojnë në duart e kryetarit Barack Obama.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un.... Empty Re: CIA përcjell çdo ditë Twitter –in, Facebook – un....

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 5:24

i ka dal pun Cia-s se gjore c do bejn te shkretet
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi