Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë

2 posters

Shko poshtë

Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë Empty Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë

Mesazh nga Durrsaku Wed 23 Nov 2011 - 22:21

Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë Femija-indi Cdo 20 sekonda në Indi vdes një fëmijë për shkak të sëmundjeve që mund të kurohen fare lehtë, si dizanteria dhe pneumoniti.

Kjo e dhënë tronditëse është publikuar nga fondacioni “Save the Children”, me rastin e fushatës “Fëmijët s’duhet të lindin për të vdekur”, që nisi këto ditë në Nju Delhi.

Organizata ndërkombëtare jofitimprurëse i ka bërë apel qeverisë indiane që të shpenzojë të paktën 5 për qind të GDP-së për të përmirësuar mjekimin dhe shërbimet shëndetësore për nënat dhe fëmijët, në mënyrë që të ulet vdekja e tyre.

Sipas statistikave të fondacionit, cdo vit në Indi vdesin 1.73 milionë fëmijë pa arritur ende moshën pesë vjec.

“India ka kuotën më të lartë të vdekshmërisë foshnjore në botë. Është me rëndësi që shoqëria civile të angazhohet për të kërkuar që në ligjin e ardhshëm financiar të parashikohen më shumë shpenzime kundër këtij fenomeni”, ka deklaruar përgjegjësja Shireen Vakil.

Sipas saj, në vende si Nepali dhe Bangladeshi një shpenzim më i madh publik për shërbimet shëndetësore ka cuar në një rënie drastike të vdekjeve të të miturve.

Fondacioni ka prezantuar gjithashtu një ëeb site të ri ku qytetarët mund të firmosin një peticion për t’ia paraqitur qeverisë indiane për të rritur shpenzimet shëndetësore.


top-channel.tv
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë Empty Re: Indi, cdo 20 sekonda vdes një fëmijë

Mesazh nga Yll Qielli Wed 23 Nov 2011 - 22:38

gjynaf per keta femij
Por.. Kjo do te thot qe dhe çdo 20sek lind nje femij se indianet sa po vjen e po shtohen dhe pse ka vdekje te shumta
Yll Qielli
Yll Qielli
I/e Regjistruar
I/e Regjistruar

Postime Postime : 3964
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/02/2011
Mosha Mosha : 39

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi