Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të ushqehemi mirë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Të ushqehemi mirë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të ushqehemi mirë

2 posters

Shko poshtë

Të ushqehemi mirë Empty Të ushqehemi mirë

Mesazh nga Durrsaku Thu 24 Nov 2011 - 21:52

Të ushqehemi mirë 48736FIC është Federata Italiane e Guzhinierëve në 2011 ka qenë shumë active në përhapjen e kulturës të të ngrënit në mënyrë të shëndetshme me një seri manifestimesh, seminarë e kurse specific për punonjësit e këtij sektori.
Fabio Tachella është një trainer që përgatit chef në gjendje të garojnë në nivelet më të larta të garave të gatimit të quajtura Kupa e Botës, Kupa Amerikane, Kupa Aziatike dhe Olimpiadat.
Tachella pasi ka qenë chef për 40 vjet, ka filluar të studiojë ushqimet, dhe mënyrën më të mirë për të na ushqyer shëndetshëm dhe në mënyrë të ekuilibruar.
Më poshtë po sjellim një listë të shkurtër këshillash që u mësohen chef-ave por që mund të aplikohen edhe në shtëpi.
“Vetëm këto katër këshilla do të ulnin përdorimin e tepërt të ilaceve tretëse”, thotë chef-i.

Peshku
Harrojeni furrën në 180 gradë dhe 20 minutat tradicionale.
Perfeksioni për peshkun arrihet në 62°C. Sekreti qëndron tek termometri, mjafton ta fusim pak tek pjesa e sipërme dhe kur arrin temperaturën optimale ta heqim nga furra.
Rezultati është një pjatë e njomë sic duhet, e shijshme dhe e shëndetshme.

Mishi
Edhe në këtë rast është gjithcka cështje temperature, dhe termometri. Për mishin e kuq, një pjatë me gjak por e ngrohtë deri në brendësi 45°C-53°C, por kurrë më tej sepse gjaku koagulohet në 60°C. Për mishin e bardhë arrihet deri në 64°C dhe rritet deri në 70°C për kofshët.

Perime
Ti gatuash në ujë të kripur është gabim sepse i heq të gjitha kripërat minerale, ashtu sikurse ti ziesh gjatë sepse pjesa më e madhe e vitaminave varet nag temperatura pas 90°C humbasin. Më mirë është të gatuhen në avull ose në mikrovalë, pak minuta me fuqi maksimale dhe janë gati.
Rezultati është shumë i mirë në shije dhe vlera ushqyese.

Vaji
Mjafton ta lesh të avullojë dhe humbet të gjitha karakteristikat ushqyese.

(ar.si/BalkanWeb)
Durrsaku
Durrsaku
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Durres
Postime Postime : 12675
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 16/06/2009
Mosha Mosha : 47
Hobi Hobi : cigarja

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të ushqehemi mirë Empty Re: Të ushqehemi mirë

Mesazh nga Anakonda Wed 29 Feb 2012 - 19:07

Ushqyerje shume e shendetshme do te thote te hash te gjitha porcionet e shumta dhe te kryejme aktivitet fizik.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi