Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpella e Gadimës unikale në Evropë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Shpella e Gadimës unikale në Evropë People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shpella e Gadimës unikale në Evropë

2 posters

Shko poshtë

Shpella e Gadimës unikale në Evropë Empty Shpella e Gadimës unikale në Evropë

Mesazh nga Emona Sat 3 Dec 2011 - 2:17

Shpella e Gadimës unikale në Evropë 111shpella

42-vjet më parë, në fshatin Gadime të Kosovës, zbulohet rastësisht nga një banor i zonës, një nga mrekullitë natyrore më të mëdha në trojet shqiptare, “Shpella e Mermerit” (Gadimës), një shpellë gjigande dhe unikale në Evropë, tregon ciceroni.

Sipas tregimit të ciceronit të shpellës, Hysen Gasholli, shpella, e krijuar 80 milionë vjet më parë, u zbulua rastësisht në vitin 1969, nga një banor i zonës, Ahmet Asllani, kur ai thyente shkëmbinjtë me një shufër të metaltë në themelet e banesës së tij. “Pas shfaqjes së disa kristaleve të krijuara nga goditjet e metalit, Ahmeti lajmëron komunën. Më pas, ekspertë në vendin e zbulimit thanë se kjo është një mrekulli e natyrës dhe mjaft interesante”, tregon Gasholli. “Për herë të parë, shpella u hap për vizitorët në vitin 1974. Brenda saj, në një sipërfaqe prej 1350 metra katrorë ,të betonuar jetojnë lakuriqët, ndërkohë që në të gjithë sipërfaqen e saj, shpella shtrihet në një gjatësi prej5 kilometra”, thotë Gasholli. “Krijuesi i gjithësisë ka skalitur dhe kompozuar në këtë shpellë simbole nga më interesantet. Të gjitha format dhe simbolet natyrore të kësaj shpelle të nëndheshme mbartin dhe shpjegojnë dukuri apo fenomene historike”,tha Gasholli, duke treguar disa nga zbulimet më interesante.

“Kjo figurë i ngjason formës së shqiponjës; koka, këmbët, krahët. Mbi krahë harta e Kosovës dhe e Shqipnisë etnike, me vranësirat në mes”, deshifron ciceroni pamjen e gdhendur në kristale stalaktitesh e stalagmitesh. Diku, në një nga stendat natyrore, shpella kishte të ekspozuar portretin e një burri, një gruaje dhe dy fëmijëve. Diku, në një cep të shpellës, natyra kishte kompozuar në kristale flamurin dhe mjekrën e Skënderbeut. Diku tjetër të shfaqej pamja e oxhakut, rreth të cilit qëndronin të ulur nëna me tre fëmijët. Në shpellë do të gjeje të kompozuara mjaft figura gjallesash si; elefanti, luani, krokodili, peshku, shqiponja, merimanga, gjarpri, si dhe pjesë organike të njeriut si, forma e trurit, sytë, veshët, shtylla kurrizore, venat, gjuha, etj. “Jam mrekulluar me këtë pamje magjepse, me këtë krijim natyror të kësaj shpelle me përmasa gjigande, ku mpleksen mjaftë figura e kompozime natyrore, apo modele të tjera, të cilat pasqyrojnë jetën mbi këtë shpellë”, tha vizitori Vladimir Muçaj. “Është një mrekulli natyrore në tokën shqiptare, një vlerë unikale shumë dimesionale,” tha Shkëlzen Mavriqi, një tjetër vizitor.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Shpella e Gadimës unikale në Evropë Empty Re: Shpella e Gadimës unikale në Evropë

Mesazh nga Anakonda Sat 5 May 2012 - 22:42

qenka zbulim teper intersant
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi