Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve

2 posters

Shko poshtë

Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve Empty Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve

Mesazh nga Emona Thu 8 Dec 2011 - 1:38

Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve Mami_femija_246558752

Ndodh që edhe fëmijët 3-4 vjeçarë të përdorin fjalë të papërshtatshme nga ato që rëndom ne i quajmë fjalë “të ndyra” ose të thotë fjalë pjesërisht tabu apo të frikshme, si “s***”apo “vdekje”, “sida”. Dhe prindërit menjëherë fillojnë të mendojnë “Ç’po ndodh kështu? Unë s’përdor fjalë të tilla. Ku dreqin i mësoi ky fëmijë?!”…

Gjëja e parë për t’u pasur parasysh është se fëmijët e vegjël nga natyra janë kuriozë dhe priren të imitojnë ose riprodhojnë, sapo dëgjojnë fjalë “të çuditshme” që s’i kanë dëgjuar më parë apo fjalë të cilat shkaktojnë reagime të caktuara (nervozizëm, zemërim apo humor). Përdorimi i këtyre fjalëve sërish do të varet shumë nga reagimi i të rriturve: a do të nervozoheni ju, a do zemëroheni pa masë, a do të habiteni, a do të qeshni apo do të qëndroni indiferentë njëlloj sikur fëmija të kishte thënë një fjalë të zakonshme, si “dorë”, “e mirë”, “ik”.

Por bëni kujdes! Nëse ju përdorni një fjalor të papërshtatshëm, shani e mallkoni vazhdimisht, mos pretendoni që fëmija juaj të ndalojë lehtësisht përdorimin e këtij fjalori. Fëmijët i vëzhgojnë prindërit dhe duan të jenë si ta. Nëse një fëmijë dëgjon se prindi i tij përdor fjalor të papërshtatshëm, natyrshëm ata mendojnë se përdorimi i këtij fjalori është diçka normale. Pavarësisht nga fakti se ju po përpiqeni të ndaloni përdorimin e fjalorit të papështatshëm dhe lëndues të fëmijëve tuaj, ata do të vazhdojnë t’i përdorin këto fjalë për sa kohë dëgjojnë prindërit e tyre t’i përdorin ato.(Psikologe Alketa Berzani/Shekulli). /albeu.com/





Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve Empty Re: Fjalori i pistë te fëmijët dhe roli i prindërve

Mesazh nga Anakonda Sun 5 Feb 2012 - 19:36

Prinderit e mjere kane edhe pune te tjera nuk do ti rrine gjithe diten femijes roje.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi