Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përse vazhdon të rritet pabarazia? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Përse vazhdon të rritet pabarazia? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Përse vazhdon të rritet pabarazia?

2 posters

Shko poshtë

Përse vazhdon të rritet pabarazia? Empty Përse vazhdon të rritet pabarazia?

Mesazh nga Emona Thu 8 Dec 2011 - 1:53

“Qëndrojmë të ndarë – Përse vazhdon të rritet pabarazia?” – kështu e quan OECD-ja studimin e fundit mbi shpërndarjen e të ardhurave në 34 vendet anëtare. Distanca midis të varfërve dhe të pasurve sa vjen e thellohet.

Shoqëria sa vjen e po ndahet më shumë: Të varfrit bëhen më të varfër, të pasurit më të pasur. Në këtë përfundim mbërrin studimi i ri i OECD-së, Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim.

Pabarazia është rritur para së gjithash në Gjermani. Njerëzit me të ardhura të larta fitojnë këtu mesatarisht rreth tetë herë më shumë sesa ata që fitojnë pak. Një arsye për këtë është që sa vjen e më shumë njerëz punojnë në sektorin e pagave të ulëta. Madje edhe atje ata mund të punojnë dhe të fitojnë më pak sesa në të kaluarën.

Monika Queisser, njëra nga autoret e studimit të OECD-së: “Pjesërisht arsyeja ka të bëjë me atë që njerëzit bëjnë më pak orë pune. 20 vjet më parë ata bënin mesatarisht 1.000 orë në vit. Kjo vlerë ka rënë në 900 orë në vit, ndërkohë që ata që fitojnë më mirë punojnë mbi 2.200 orë. Këtu shihet që ka një polarizim më të madh midis të varfërve dhe të pasurve.” /albeu.com/

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Përse vazhdon të rritet pabarazia? Empty Re: Përse vazhdon të rritet pabarazia?

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 5:00

sepse leku i prish njerzit;kur je i pasur nuk don me ja dit per ate qe tka bo koken e jo me per njerezit qe te rrethojn;cti besh jetojm ne nje bot tmbushur me injoranc edhe me kapitalist te felliqur;eh gjithsesi cdo njeri esht i barabarte(para Allahut para atij merr ate qe merton gjithsecili)
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi