Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
 Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter

2 posters

Shko poshtë

 Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter Empty Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter

Mesazh nga Emona Thu 8 Dec 2011 - 1:54

"Njeriu do të zhduket nga një bakter". Ky është alarmi i dhënë nga shkencëtarë, studiues dhe mjekë pas një studimi disa vjeçar në fushën e bakterologjisë.

Shkencëtarët dhe mjekët thonë se shtëpitë e mëdha të prodhimit të barnave mjekësore kanë ndalur së kërkuari prodhimin e antibiotikëve të rinj, duke u përqendruar në prodhimin e antibiotikëve ekzistues që kanë edhe më shumë treg shitje.

Por e kundërta po ndodh me bakteret, thonë studiuesit. Ato evoluojnë duke fituar rezistencë ndaj baktereve. Rastet kur të sëmurë, që fillimisht janë diagnostikuar me grip të lehtë e më pas, edhe pse janë trajtuar me antibiotikët përkatës, janë përkeqësuar duke pësuar komplikacioni shëndetësore më të rënda, si polmonit, janë rritur ndjeshëm.

“Në betejën mes antibiotikëve dhe baktereve, këto të fundit do të jenë fitimtarë”, shkruan revista “Science” duke shtuar se bakteret shkaktojnë 40 mijë të vdekur në vit vetëm në Shtetet e Bashkuara.





Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

 Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter Empty Re: Shkencëtarët: Njeriu do të zhduket nga një bakter

Mesazh nga Anakonda Tue 13 Nov 2012 - 5:01

as qe u kam besuar dhe as qe u besoj ktyre shkenctarve
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi