Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
“Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

“Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi

Shko poshtë

“Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi Empty “Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi

Mesazh nga Emona Thu 22 Dec 2011 - 0:12

“Besa në traditën shqiptare”, studim i ri i akademikut Mark Krasniqi Mark-k3-300x202“Besa në traditën shqiptare” është studimi më i plotë për besën i publikuar deri më sot në Kosovë. Kështu është vlerësuar vepra më e re e akademikut Mark Krasniqit.

“Besa në traditën shqiptare” është promovuar dje në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Në rreth dyqind faqe, Mark Krasniqi ka nxjerrë në dritë fakte për kuptimin e fjalës besë.

Por, autori nuk është mjaftuar me kaq. “Besa në traditën shqiptare”, po ashtu jep një pasqyrë për mënyrën se si është trajtuar besa nga disa autorë shqiptarë e të huaj, rolin e saj në kohën e luftës dhe në mbrojtjen e hebrenjve e deri te antonimi i kësaj fjale – pabesia.

“Tradita shqiptare është një pasuri shumë e madhe e popullit shqiptar dhe kjo është e njohur edhe te të huajt. Për traditën tonë ka fakte shumë interesante dhe unike”, ka thënë akademiku Mark Krasniqi, derisa ka përmendur Kanunin e Lekë Dukagjinit dhe pajtimin e gjaqeve.

Besim Bokshi, kryetar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, e cila ka botuar librin, ka thënë se “Besa…” e ka begatuar krijimtarinë e gjerë të veprave të akademikut Krasniqi.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi