Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Festa në varfëri  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Festa në varfëri  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Festa në varfëri

2 posters

Shko poshtë

Festa në varfëri  Empty Festa në varfëri

Mesazh nga Aяtємιѕα Sat 24 Dec 2011 - 13:26



Ardit Keqaj nuk mendon për lodra këtë Krishtlindje.“Më shqetëson shtëpia që e kam të vjetër dhe të prishur, minjtë që dalin, banjo që është e prishur…”, thotë Arditi.

Edhe pse është 10 vjeç dhe më i imët në trup se bashkëmoshatarët e tij, dëshirat e tij në këtë prag feste i kapërcejnë ëndërrimet fëminore.

“Po të isha magjistar do rregulloja shtëpinë, do vija pllakat, do rregulloja banjën, do rregulloja dritaret, do merrja një kompjuter, do rregulloja televizorin që e kam të prishur”, tregon 10-vjeçari.

Duket e tepërt të thuash se në shtëpinë e tij nuk ka shenjë feste.

Arditi nuk mendon për vete. Por, vetëm për familjen dhe shtëpinë. Është fëmija i parë dhe i shumëpritur në familjen me origjinë nga Kukësi, pasi ka ardhur në jetë pas 10 vitesh përpjekje të prindërve të tij për t’u bërë me fëmijë.

Ka pikë të dobët mamanë, e cila është me probleme shëndetësore dhe përpiqet të kujdeset për motrën dhe vëllain më të vogël. Problemet ekonomike e vënë në disavantazh veçanërisht kur vjen puna të krahasohet me shokët e tij.

“Shokët e klasës janë më të gjatë se unë, më të shëndoshë. Unë kam nerva shumë e prandaj nuk shëndoshem se për të ngrënë bukë unë kam”, thotë Arditi.

Megjithëse nuk mendon për lodra si gjithë vogëlushët e tjerë, po si ata, ai e ka një ëndërr. Një ëndërr që ironikisht del jashtë botës fëminore duke u lidhur me nevojën e tij për mbijetesë: “Kur të rritem dua të bëhem elektriçist që të fitoj lekë.”


Ishte vetëm 1 muajsh kur u bë banor i Shtëpisë së Fëmijës. Tashmë Joriglendius, jeton aty prej 13 vitesh.

Me të mund të bësh biseda çfarëdolloj, me kusht që të mos kapërcesh kufirin e asaj që quhet personale.

Edhe shokëve ua ka bërë të qartë: asnjë pyetje për historinë e tij të origjinës. Në fakt dhe ai s’di shumë përreth saj, përveç pikëpyetjeve ekzistenciale që e shqetësojnë aq më tepër tani, në fazën e krijimit të identitetit. Ditari duket se është miku i tij më i besuar.

“Mbaj ditar ku shkruaj gjërat personale”, thotë Jori.

Në jetën e përditshme ai është adoleshenti që të gjithë prindërit do ta kishin zili. I qetë, i ëmbël, i sjellshëm… me pak fjalë djalë flori. Ndryshe nga shumë bashkëmoshatarë të tij, e ka shumë të qartë se çfarë do të bëjë me jetën e tij.

“Ëndrra ime është të bëhem futbollist, por dhe të mbaroj një shkollë që të jem i sigurt”, tregon Jori.

Shokët e ngacmojnë se pispilloset shumë, por ai na rrëfen se ende s’ka të dashur: “Nuk kam të dashur. Ka goca që më pëlqejnë, por unë nuk dua se nuk jam në fazën që mund të kem një lidhje.”

Krishtlindjet i pëlqejnë dhe zakonisht merr pjesë në zbukurimin e pemës. Si djalë që është thotë se bukuria e festës qëndron tek plasja e fishekzjarreve me shokët e tij.

Sa për dëshirën, këmbëngul se lutja është për futbollin dhe shkollën. Por, atë dëshirën e vërtetë, ia beson vetëm ditarit të tij.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Festa në varfëri  Empty Re: Festa në varfëri

Mesazh nga Anakonda Wed 8 Feb 2012 - 6:26

Cfare feste kane keta te shkretet,neve po na vret e mira e perseri nuk jemi te kenaqur.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi