Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin  People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin

2 posters

Shko poshtë

Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin  Empty Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin

Mesazh nga Emona Sun 29 Jan 2012 - 7:27

Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin  Fete+++

Mendimet për fenë u japin njerëzve më shumë vetëkontroll më vonë në punët e tjera, sipas rezultateve të hulumtimeve të kryera së fundi nga universiteti Queen’s. “Pas deshifrimit të fjalive që përmbanin fjalë me orientim fetar, pjesëmarrësit në studimet tona kanë pasur më shumë vetëkontroll”, ka thënë Kevin Rounding, student i psikologjisë dhe udhëheqës i studimit.

Pjesëmarrësve të studimit u janë dhënë fjali me pesë fjalë për t’i zbërthyer. Disa kanë përmbajtur terma fetare e disa jo. Pasi i kanë zbërthyer fjalitë, pjesëmarrësve u është kërkuar që të kryejnë disa detyra që kanë të bëjnë me vetëkontrollin, duke përfshirë parehatinë e vazhdueshme, kënaqësinë e vonuar, durimin e skajshëm dhe shmangien nga reagimet impulsive. Pjesëmarrësit të cilët kanë pasur fjali me terme religjioze kanë pasur më shumë vetëkontroll në kryerjen e detyrave.

“Zbulimi ynë më interesant është se konceptet fetare ishin në gjendje të rifreskonin vetëkontrollin edhe pasi ishte shpenzuar nga një detyrë krejt tjetër”, ka thënë Rounding. “Me fjalë tjera, edhe atëherë kur ne do të parashikonim që njerëzit nuk do të jenë të aftë për vetëkontroll, pas kryerjes së temave religjioze ata e kanë mposhtur logjikën dhe ishin në gjendje të zotëronin vetëkontrollin”. “Deri tani kam besuar që feja ishte punë besimi: njerëzit kishin pak dobi “praktike” nga religjioni”, ka shpjeguar Rounding.

“Ky hulumtim ka sugjeruar se feja mund të shërbejë shumë për funksionimin e shoqërisë. Njerëzit mund t’i drejtohen religjionit jo vetëm prej frikës nga vdekja dhe mendimet për jetën pas vdekjes, por po ashtu edhe për qëllime praktike”.

Emona
WebMaster
WebMaster

Postime Postime : 46759
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 12/03/2010

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin  Empty Re: Besimi ndihmon njerëzit për vetëkontrollin

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Nov 2012 - 22:01

naj her edhe kur besojm e humbim vetkontrollin krejt ateher ec e beso me ne aftesit e tuja
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi