Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve

2 posters

Shko poshtë

Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve Empty Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 8 Feb 2012 - 4:08

Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve Newsweek_vegans_and_vegetariansVegjetarianët janë njerëzit të cilët nuk konsumojnë asnjë ushqim me origjinë shtazore. Një studim i bërë në Universitetin e Oxfordt ka treguar sesi personat që rrallë hanë mish janë më pak të rrezikuar nga katarakti, ose siç e quajmë ndryshe perdja e syve.

Sipas të dhënave të mbledhura për rreth 15 vite me radhë, katarakti ishte i pranishëm te 3 nga 50 persona që rregullisht hanin mish, si dhe te vetëm 2 nga 50 vegjetarianë dhe veganë. Veganët janë vegjetarianë të cilët nuk konsumojnë asnjë ushqim me origjinë shtazore, duke përfshirë edhe produktet e qumështit dhe vezët.

Mesatarisht, vegjetarianët dhe veganët kanë një rrezik prej 30 deri 40% më të vogël nga paraqitja e kataraktit, krahasuar me personat që hanë shpesh mish, shkruan revista profesionale mjekësore “American Journal of Clinical Nutrition”.

Në këtë studim kanë marrë pjesë 27.600 persona më të vjetër se 40 vjet.

Faktorët e rrezikut për katarakt janë mosha më e vjetër, pirja e duhanit, diabeti dhe ekspozimi ndaj rrezeve të forta të diellit. /albeu.com/
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve Empty Re: Vegjetarianët më pak të rrezikuar nga “perdja” e syve

Mesazh nga Anakonda Fri 16 Nov 2012 - 22:24

sa mir dicka pozitive
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi