Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bien meritat e Pitagorës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bien meritat e Pitagorës People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bien meritat e Pitagorës

2 posters

Shko poshtë

Bien meritat e Pitagorës Empty Bien meritat e Pitagorës

Mesazh nga Aяtємιѕα Sun 4 Mar 2012 - 12:43

Bien meritat e Pitagorës Pitagora2Prej viteve të para të shkollës, gjithkush mëson për jetën e Pitagorës, matematicienit dhe filozofit të lashtë grek nga ishulli i Samos, si dhe për teoremën e famshme të tij.Gati 2550 vjet më parë, Pitagora zbuloi se në një trekëndësh kënddrejtë, shuma e kateteve në katror, është e barabartë me hipotenuzën në katror.

Një teoremë mjaft e thjeshtë, por e jashtëzakonshme për nga rëndësia që ka.

Por sipas një reportazhi të kohëve të fundit të rrjetit amerikan CNN, profesori i historisë dhe shkencave ekzakte të Antikitetit në Universitetin e Nju Jorkut, Alexander Jones, thotë se teorema e famshme e Pitagorës mund të ekzistonte akoma edhe 1000 vjet para lindjes së matematicienit grek, pra rreth viteve 1590 para lindjes së Krishtit.

Ai sjell argumente sipas të cilave skribet e lashtë në Babiloni përdornin teorinë matematike të Pitagorës për të llogaritur madhësinë e fushave të tyre dhe si fakt për këtë janë disa pllaka argjilore që i përkasin qytetit Nipur të Babilonisë.

Hartat në këto pllaka tregojnë se banorët e asaj kohë llogarisnin thellësinë e një varri apo gjatësinë e një fushe duke përdorur teoremën e Pitagorës, sipas një kodi të çuditshëm, ku numrat ishin fjalë dhe të cilin e ka zbuluar vetëm në vitin 1920 matematicieni austriak Neugebauer.

Nëse këto fakte janë të vërteta, atëherë shumë kohë më parë se matematicienët e famshëm grekë si Pitagora apo Euklidi, kanë qenë babilonasit e lashtë që kanë pasur njohuri të tilla matematikore të cilat i përdornin për qëllime praktike, por edhe krijonin probleme të ndryshme, vetëm e vetëm për të pasur kënaqësinë e zgjidhjes së tyre.
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bien meritat e Pitagorës Empty Re: Bien meritat e Pitagorës

Mesazh nga Anakonda Sat 17 Mar 2012 - 19:02

pitagore po dalin gjera te reja ne ditet e sotme.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi