Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bakshishet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Bakshishet People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bakshishet

2 posters

Shko poshtë

Bakshishet Empty Bakshishet

Mesazh nga Aяtємιѕα Wed 7 Mar 2012 - 11:56

Bakshishet Etiquette-of-tipping2
Bakshishi eshte nje pagese qe u lihet puntoreve ne sektorin e sherbimeve ne kembim te nje sherbimi. Kjo lloj pagese lind nga zakonet sociale. Bakshishet s'jane te detyrueshme por ne ca kultura nqfse nuk le nje bakshish konsiderohet si shkelje e rregullave te miresjelljes. Ne raste te tjera lenia e bakshishit konsiderohet si e cuditshme. Kurse ne raste si te punetoreve te qeverise Amerikane, lenia e bakshisheve eshte e paligjshme.

Ne Izrael lenia e bakshishit eshte e detyrueshme neper restorante dhe bare, zakonisht 12-15% tarife sherbimi. Ne Danimarke lenia e bakshishit s'eshte e detyrueshme pasi te vendosin nje tarife sherbimi automatikisht ne fature, kshu qe eshte me deshire lenia e bakshishit.

Nje studim qe eshte bere tregon se turistet Amerikane jane me zemergjeret kur eshte fjala per lenien e bakshishit, ndersa me doreshtrenguarit jane turistet gjerman. Bakshishet më të mëdha i marrin pastrueset e hotelit, të cilave turistët mesatarisht i japin rreth 5 euro. Pasojnë bartësit e valixheve, portierët dhe recepsionistët, të cilët marrin rreth 2 euro.

Ju ç'marredhenie keni me bakshishet? A lini bakshishe zakonisht dhe sa? Ne pergjithsi ne cilin vend lini me shume bakshishe? A eshte thjesht ceshtje edukate kjo lenia e bakshisheve apo thjesht perdoret ky si justifikim per ti bere njerzit te ndihen te detyruar per te lene bakshish??
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Bakshishet Empty Re: Bakshishet

Mesazh nga Anakonda Thu 8 Mar 2012 - 18:22

Jan bere mode keto kohet e fundit.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi