Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin” People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin”

2 posters

Shko poshtë

Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin” Empty Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin”

Mesazh nga Aяtємιѕα Thu 22 Mar 2012 - 13:56

Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin” Woman-300x151Të paktën 943 gra dhe vajza janë vrarë në Pakistan në vitin e kaluar, nën pretendimet se kishin fyer nderin e familjes.
Këtë e bën të ditur një raport i Komisionit të pavarur për të Drejtat e Njeriut të Pakistanit (HRCP).
HRCP raportoi se 791 vrasje në emër të ruajtjes së nderit kanë ndodhur në vitin 2010.
Në raportin vjetor për vitin 2011, grupi tha se 93 të mitura ishin në mesin e viktimave.
Në mesin e viktimave ishin shtatë të krishtera dhe dy gra të besimit hindu.
Shumica nga gratë e vrara akuzohej për “marrëdhënie të paligjshme”, rreth 200 për shkak se ishin martuar pa leje.
Shumica nga gratë janë vrarë nga vëllezërit ose burrat e tyre.
Disa nga viktimat janë dhunuar, apo bandat i kanë dhunuar para se t’i vrisnin.
Me gjithë numrin në rritje të raportimeve për këto vrasje, HRCP lavdëroi parlamentin se ka miratuar ligjet që fuqizojnë të drejtat e grave.(rel)
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin” Empty Re: Rreth 1000 femra vriten për “të ruajtur nderin”

Mesazh nga Anakonda Fri 23 Mar 2012 - 5:02

sa gjynah qe me vjen................
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi