Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru

2 posters

Shko poshtë

Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru Empty Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru

Mesazh nga Aяtємιѕα Tue 27 Mar 2012 - 5:46

Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru 1289Pse disa njerëz kanë shumë miq dhe të tjerë kanë pak? Është vetëm një çështje e lidhur me karakterin e të qenit i hapur apo i mbyllur. Por ndoshta ka edhe shkaqe fiziologjike që përcaktojnë lehtësi në marrëdhëniet me të tjerët.

Sipas një studimi britanik, përgjegjëse në krijimin dhe menaxhimin e marrëdhënieve tona sociale qenka një zonë e caktuar të trurit, pikërisht lëvorja paraballore e vendosur mbi sytë tanë. Ajo përcakton shumicën e aftësive njohëse të njeriut, duke përfshirë edhe ato që mundësojnë zhvillimin e miqësive.

Sipas Robin Dunbar dhe kolegët e tij të studimit, një qenie njerëzore e ka të pacaktuar që në tru, në hapësirat e kësaj pjese që thamë më lart, se si do t’i menaxhojë edhe miqësitë. Studimi në fjalë, tregon se arkeologjia e trurit social është e para që lidh madhësinë e një rajoni të trurit me marrëdhëniet sociale.

Në fund të studimit, u konkludua se ata që kishin një numër më të madh të miqve, ishin ata që kishin marrë rezultate më të mira në zhvillimin më të madh të lobit ballor.

"Kuptimi i lidhjes në mes të madhësisë së trurit të një individi dhe numrit të miqve të tij, - tha Robin Dunbar, - na ndihmon të kuptojmë mekanizmat pse njerëzit me një tru më të zhvilluar se të tjerët, kanë edhe marrdhënie të tilla”.

e.t/NOA
Aяtємιѕα
Aяtємιѕα
I/e Përjashtuar
I/e Përjashtuar

Postime Postime : 10065
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 20/06/2011

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru Empty Re: Sa miq ke? E ke të përcaktuar në tru

Mesazh nga Anakonda Mon 27 May 2013 - 19:15

shyqyr skam asnje e as qe mka mbet ntru asgje
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi