Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mungesa e gjumit shkakton trashjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Mungesa e gjumit shkakton trashjen People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mungesa e gjumit shkakton trashjen

2 posters

Shko poshtë

Mungesa e gjumit shkakton trashjen Empty Mungesa e gjumit shkakton trashjen

Mesazh nga kasperi Tue 27 Mar 2012 - 8:59

Mungesa e gjumit shkakton trashjenMungesa e gjumit shkakton trashjen 605532

Mungesa e gjumit mund t'ju nxisë të konsumoni më shumë kalori se sa keni nevojë. Hulumtimi i ri zbulon që individët që flenë më pak se sa duhet konsumojnë më shumë se 500 kalori më shumë gjatë ditës.

“Gjumi është i rëndësishëm për tërë organizmin, pa sasitë e nevojshme të gjumit organizmi nuk mund të shpenzojë kaloritë në mënyrë normale”, përcjell HuffPost deklaratën e dr. Andrew Calvin.

Hulumtimet e mëhershme kanë treguar që mungesa e gjumit çon deri tek shpenzimi i rritur i kalorive, atëherë trupi shpenzon më shumë kalori sepse nuk është i pushueshëm.

Megjithatë, me këtë hulumtim është treguar e kundërta. Personat që flenë më pak janë më pak të prirë për të ngrënë më shumë ushqim i cili është i pasur me karbohidrate. Po ashtu, sa më e gjatë që është koha pa gjumë e personit, më shumë ka mundësi që të hajë, sepse në fund të fundit, nuk mund të hani derisa flini.

Në fund të fundit, gjumi është i domosdoshëm për funksionimin normal të organizmit në tërësi dhe shpenzimin e kalorive. Prandaj flini mirë sa herë që mundeni, për ta mbajtur peshën e shëndetshme trupore.
kasperi
kasperi
Legjendë
Legjendë

Vendbanimi Vendbanimi : Prishtine
Postime Postime : 19666
Gjinia Gjinia : Male
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/05/2010
Hobi Hobi : trokitja ne dritare

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mungesa e gjumit shkakton trashjen Empty Re: Mungesa e gjumit shkakton trashjen

Mesazh nga Anakonda Wed 28 Mar 2012 - 7:51

e vertete qenka mire qe te flejm sa me shum gjume.
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi