Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ta kontrolloni zemërimin? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.


Join the forum, it's quick and easy

Klea Love Forum
Klea Love Forum - Welcome
Si ta kontrolloni zemërimin? People-icon
Mirë se vini në Klea Love Forum, Ju ftojmë që të Regjistroheni, në mënyre që të keni aksese në të gjitha kategorit dhe temat, në Klea Love Forum, mund të gjeni Shoqeri, Filma Shqip dhe të huaj, Muzikën më të re 2013, DVD Humore shqip, Këshilla Mjeksore, Diskutime, Video Klipe, Kuriozitete, dhe Lajmet më të reja nga vendi dhe bota.

KleaLove.com / Staff.
Klea Love Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Si ta kontrolloni zemërimin?

3 posters

Shko poshtë

Si ta kontrolloni zemërimin? Empty Si ta kontrolloni zemërimin?

Mesazh nga WebMaster Sat 28 Apr 2012 - 7:46

1. Merrni një "pauzë.
" Edhe pse kjo mund të duket qesharake, duke numëruar deri në 10 para se të keni reaguar me të vërtetë mund ta qetësoni zemërimin tuaj.

2. Merrni pak hapësirë.
Merrni një pushim nga personi që jeni të zemëruar deri sa frustrimet tuaja të largohen pak.

3. Pasi të qetësoheni, mund ta shprehni zemërimin tuaj.
Është e shëndetshme ta shprehni zhgënjimin tuaj në një mënyrë jo-konfrontuese. Të ziheni për këtë gjë mund ta bëjë situatën edhe më keq.

4. Bëni disa stërvitje.
Aktiviteti fizik mund të sigurojë një shkarkim për emocionet tuaja, veçanërisht nëse ju jeni gati të shpërtheni. Shkoni për një shëtitje të shpejtë ose një të vrapim.

5. Mendoni me kujdes para se të thonë ndënjë gjë.
Përndryshe, ju do të thonë diçka që do të pendoheni më vonë.

6. Identifikimi zgjidhje për situatën.
Para se të fokusoheni në atë që ju bëri të zemëruar, merruni me personin që ju zemëroj për ta rregulluar situatën menjëher.

7. Përdorni deklaratat 'Unë', kur e përshkruani problemin.
Kjo do t'ju ndihmojë që t'iu shmangeni kritikave apo fajsimeve, të cilat mund ta bëjnë personin tjetër i zemëruar dhe të inatosur – duke e rritur tensionin. Për shembull, thoni në vend të fjalisë “Unë jam çmendur se ju nuk më keni ndihmuar me punët e shtëpisë”, ju duhet të thoni, “Është dashur që të më ndihmoni me punët e shtëpisë.”

8. Mos mbani armiqësi.
Nëse ju mund ta falni personi tjetër, kjo gjë do të ju ndihmoj. Është joreale të presësh që të gjithë të sillen pikërisht ashtu si dëshironi ju.

9. Përdorimi humor për lirimin e tensioneve.
Humori mund të ndihmojë në qetësimin e tensionin. Mos përdorni sarkazëm, sepse kjo gjë mundë ti lëndoj ndjenjat dhe ti bëjë gjërat edhe më keq.

10. Aftësitë e relaksimit praktikë.
Aftësitë e të mësuarit të relaksoheni dhe të liroheni nga stresi mund të ju ndihmojnë gjithashtu ta kontrolloni zemërimin tuaj. Praktika e thellë ushtrime të frymëmarrjes, ose duke përsëritur fjalë apo fraza qetësuese për ju, të tilla si "Merrni të lehtë." / "Gjithçka është mirë." Ka edhe mënyra tjera për të lehtësuar zemërimit si p.sh: duke dëgjuar muzikë, shkruar në një ditar dhe duke bërë joga. Lajmonline
WebMaster
WebMaster
Fondatori i Forumit
Fondatori i Forumit

Vendbanimi Vendbanimi : Ku te dua un
Postime Postime : 98857
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 11/01/2009
Mosha Mosha : 45
Hobi Hobi : Të përballoj jetën

http://www.klealove.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ta kontrolloni zemërimin? Empty Re: Si ta kontrolloni zemërimin?

Mesazh nga Free spirit Sat 28 Apr 2012 - 8:04

2 dhe 9 jane ato qe perdor ne shumicen e rasteve
Free spirit
Free spirit
Princeshë
Princeshë

Vendbanimi Vendbanimi : In my world
Postime Postime : 4803
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 27/08/2011
Mosha Mosha : 30

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ta kontrolloni zemërimin? Empty Re: Si ta kontrolloni zemërimin?

Mesazh nga Anakonda Sat 28 Apr 2012 - 18:10

4.5.8 bej kur gjendem para nje konflikti
Anakonda
Anakonda
V.I.P Anëtarë
V.I.P Anëtarë

Vendbanimi Vendbanimi : Australia
Postime Postime : 31717
Gjinia Gjinia : Female
Anëtarësuar Anëtarësuar : 02/12/2011
Mosha Mosha : 34
Hobi Hobi : Once Upon A Time

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Si ta kontrolloni zemërimin? Empty Re: Si ta kontrolloni zemërimin?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi